Takiej sytuacji jeszcze nie było! To prawdziwy „szturm” imigrantów

  

Weekend wielkanocny „jest najnowszym markerem eskalacji trwającego kryzysu humanitarnego na Morzu Śródziemnym” – poinformowała organizacja charytatywna MOAS (Migrant Offshore Aid Station), która ratuje migrantów. To „24-godzinny maraton ciągłych działań ratowniczych” – dodała w komunikacie.

Podróż z Libii przez Morze Śródziemne do Włoch jest obecnie główną trasą do Europy dla imigrantów. W ciągu ostatniego tygodnia w centralnym regionie Morza Śródziemnego uratowano już około 5600 migrantów. Tylko wczoraj co najmniej 3 tys. osób próbowało przedostać się do Europy.

Na morzu działają organizacje Migrant Offshore Aid Station (MOAS), Sea Eye, SOS Mediterranee, niemiecka Jugend Rette oraz włoska straż przybrzeżna.

Stacja MOAS przekazała, że na siedmiu gumowych i dwóch drewnianych statkach znajdowało się od 1500-1800 mężczyzn, kobiet i dzieci. Migrantów zabierano na pokłady statków ratunkowych zapewniając prowiant i kamizelki ratunkowe. Sytuacja była bardzo „delikatna”, kiedy warunki pogodowe pogarszały się po zmroku.

Niemiecka organizacja pozarządowa Jugend Rettet podała z kolei, że w sobotę 3 tys. emigrantów zostało uratowanych przez włoską straż przybrzeżną i inne łodzie pod libijskim wybrzeżem. Organizacja dodała, że dobra pogoda pomogła zwiększyć liczbę uratowanych.

Sześciu migrantów zostało znalezionych martwych podczas misji ratowniczej, która obejmowała 25 operacji na wybrzeżu Libii w sobotę. SOS Mediterranee poinformowało, że w ramach akcji ratunkowej znaleziono na statku ciało jednego mężczyzny. Z kolei Międzynarodowa Organizacja na rzecz Migracji (IOM) przekazałą, że ​pięć osób utopiło się.

W środkowej części basenu Morza Śródziemnego tylko w piątek przeprowadzono 2074 działań ratunkowych prowadzonych przez różne grupy poszukiwawczo-ratownicze.

Nikt nigdy nie widział czegoś takiego, czego byliśmy świadkami w ten weekend. To cud, że udało nam się uratować wszystkich bez ofiar śmiertelnych. Nadal prowadzimy operacje z nowymi łodziami, dostrzeżonymi wczesnym rankiem

– powiedział Christopher Catrambone, fundator MOAS.

Współzałożycielka MOAS i reżyserka Regina Catrambone wezwała europejskie rządy do „działania tak, aby ludzie, których dzisiaj ratują, nie umierali”.

Jugend Rette, niemiecka organizacja pozarządowa zaangażowana w ratowanie imigrantów, podała AFP, że dobra wiosenna pogoda doprowadziła do wzrostu liczby osób, które próbowały w ostatnim czasie dostać się przez morze do Włoch – informuje Deutsche Welle.

Nigdy nie musieliśmy poradzić sobie z tak dużą liczbą osób w tym samym czasie 

– podkreśliła Pauline Schmidt, rzecznik Jugend Rette.

Ciągle trwa piętnaście misji ratowniczych. Prawdopodobnie ponad tysiąc migrantów znajduję się na gumowych łódkach i czeka na ratunek.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 roku do Włoch dotarło już około 27 tys. osób. Liczba ta wzrosła z 18 tys. w tym samym okresie ubiegłego roku.

W całym 2016 roku nielegalnie z Afryki do Włoch dostało się ponad 180 tys. migrantów. Łącznie spośród nich zmarło 4410 osób. W tym roku zanotowano już około 602 zgony.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: news.sky.com,Deutsche Welle
Tagi

Wczytuję komentarze...

Zostawił telefon na miejscu włamania

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

11.08.19r., mieszkańcy Podwilka po powrocie do domu, zauważyli że ich samochód, stojący na posesji jest otwarty a obok leży pokrywa studzienki kanalizacyjnej. Drzwi pojazdu były podparte kamieniem wyrwanym ze schodów, a na dachu pojazdu leżał wyłączony telefon komórkowy.

Po podwórku biegał pies, który przed wyjazdem został zamknięty w domu. Okazało się, że drzwi do budynku zostały wyłamane łomem, który został zabrany z budynku gospodarczego i leżał obok wejścia. Sprawca nie zdążył nic ukraść i prawdopodobnie został spłoszony przez mieszkańców. Zaniepokojeni właściciele o całym zdarzeniu powiadomili policję. Po przyjeździe policjanci wykonali wszelkie niezbędne czynności i zabezpieczyli ślady oraz znaleziony telefon komórkowy, który jak się później okazało należał do 31-letniego mieszkańca Podwilka.

Następnego dnia rano mężczyzna został zatrzymany. Miał 2 promile alkoholu w organizmie. 31-latek nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. Usłyszał zarzuty i odpowie teraz za zniszczenie mienia i włamanie, za co grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl