Lewacki performer szydził z hymnu Polski. Teraz skarży się na skazujący wyrok sądu

  

Jaś Kapela to znany z wielu prowokacji poeta i performer, który nie kryje się ze swoimi liberalnymi poglądami. Za swoją niedawną przeróbkę hymnu Polski, której refren brzmi „Marsz, marsz, uchodźcy Z ziemi włoskiej do Polski Za naszym przewodem Łączcie się z narodem” mężczyzna został skazany przez wołomiński sąd na karę grzywny w wysokości 1000 zł. „Artysta” żalił się „Gazecie Wyborczej”, porównując swoją sytuację do... poetów cenzurowanych w reżimach totalitarnych.

Jaś Kapela to sympatyzujący ze środowiskami lewicowymi poeta oraz publicysta „Krytyki politycznej”, który słynie z budzących kontrowersje projektów -  w jego „dorobku” znajdziemy na przykład książkę „Janusz Hrystus”. To zbiór felietonów pod tytułem „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. Co ciekawe, „twórca” znany jest jako tropiciel internetowego hejtu i nawoływania do nienawiści, choć sam chętnie pozuje do zdjęć z napisami obrażającymi Polaków i papieża Jana Pawła II. 

W środę Sąd Rejonowy w Wołominie skazał performera na grzywnę w wysokości 1000 zł za znieważenie hymnu Polski - zaproponowana przez Kapelę wersja Mazurka Dąbrowskiego brzmi tak:

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy,
Nasza bieda już minęła,
Migrantów przyjmiemy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Przejdźcie Wisłę, przejdźcie Wartę ,
Bądźcie Polakami ,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak obcych kochamy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Przypłyńcie przez morze 

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
- Słuchaj dziecko dzisiaj naszych
uchodźców witamy!

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Filmik z nagraniem wersji Kapeli pt. „Mazurek Kapeli - Polacy witają uchodźców!” trafił do sieci w lipcu 2015 roku, a postępowanie przeciwko jego autorowi wszczęto w maju zeszłego roku. Wideo nadal jest dostępne w internecie. Zdaniem sądu, przeróbka narusza prawo chroniące symbole narodowe, w tym hymn Polski. Kapeli trudno było pogodzić się w wyrokiem, czego wyraz dał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Skazywanie poetów za twórczość literacką jest absurdalne. Tak się działo chyba tylko w reżimach totalitarnych czy monarchiach absolutnych 

- żalił się „artysta”.

Zapowiedział również, że będzie się odwoływał od wyroku sądu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wyborcza.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zarzut zabójstwa dla 19-letniego nożownika

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl/

  

Zarzut zabójstwa usłyszał 19-letni Dawid K., który w niedzielę w Krakowie śmiertelnie ugodził nożem młodego mężczyznę - poinformowała dziś prokuratura. Nastolatek został tymczasowo aresztowany. Grozi mu nawet dożywocie.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę przy ul. Marchołta na krakowskim Prądniku Czerwonym. Według relacji mediów do kłócącej się na chodniku pary miał podejść nastolatek w towarzystwie kobiety, trzymający w ręku nóż. Między mężczyznami miało dość do kolejnej awantury, w wyniku której 19-latek ranił 24-latka. W wyniku ataku 24-latek zmarł.

- Podejrzany został przesłuchany w sprawie i przyznał się, że uczestniczył w zdarzeniu, lecz nie do popełnienia przestępstwa, twierdząc, że faktycznie on się jedynie bronił przed atakiem mężczyzny, który poniósł śmierć

- poinformował dziś rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

Nastolatek decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

- W toku postępowania przygotowawczego od chwili zdarzenia przesłuchano około 20 świadków, zabezpieczono miejsce zdarzenia i dokonano jego oględzin. Zabezpieczono również nóż, którym najprawdopodobniej posługiwał się sprawca, przeprowadzono sekcję zwłok zmarłego oraz wykonano inne czynności

- wyjaśnił prok. Hnatko.

Dawidowi K., który usłyszał zarzut zabójstwa, grozi od ośmiu lat, 25 lat lub dożywotnie pozbawienie wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl