Lewacki performer szydził z hymnu Polski. Teraz skarży się na skazujący wyrok sądu

  

Jaś Kapela to znany z wielu prowokacji poeta i performer, który nie kryje się ze swoimi liberalnymi poglądami. Za swoją niedawną przeróbkę hymnu Polski, której refren brzmi „Marsz, marsz, uchodźcy Z ziemi włoskiej do Polski Za naszym przewodem Łączcie się z narodem” mężczyzna został skazany przez wołomiński sąd na karę grzywny w wysokości 1000 zł. „Artysta” żalił się „Gazecie Wyborczej”, porównując swoją sytuację do... poetów cenzurowanych w reżimach totalitarnych.

Jaś Kapela to sympatyzujący ze środowiskami lewicowymi poeta oraz publicysta „Krytyki politycznej”, który słynie z budzących kontrowersje projektów -  w jego „dorobku” znajdziemy na przykład książkę „Janusz Hrystus”. To zbiór felietonów pod tytułem „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. Co ciekawe, „twórca” znany jest jako tropiciel internetowego hejtu i nawoływania do nienawiści, choć sam chętnie pozuje do zdjęć z napisami obrażającymi Polaków i papieża Jana Pawła II. 

W środę Sąd Rejonowy w Wołominie skazał performera na grzywnę w wysokości 1000 zł za znieważenie hymnu Polski - zaproponowana przez Kapelę wersja Mazurka Dąbrowskiego brzmi tak:

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy,
Nasza bieda już minęła,
Migrantów przyjmiemy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Przejdźcie Wisłę, przejdźcie Wartę ,
Bądźcie Polakami ,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak obcych kochamy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Przypłyńcie przez morze 

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
- Słuchaj dziecko dzisiaj naszych
uchodźców witamy!

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Filmik z nagraniem wersji Kapeli pt. „Mazurek Kapeli - Polacy witają uchodźców!” trafił do sieci w lipcu 2015 roku, a postępowanie przeciwko jego autorowi wszczęto w maju zeszłego roku. Wideo nadal jest dostępne w internecie. Zdaniem sądu, przeróbka narusza prawo chroniące symbole narodowe, w tym hymn Polski. Kapeli trudno było pogodzić się w wyrokiem, czego wyraz dał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Skazywanie poetów za twórczość literacką jest absurdalne. Tak się działo chyba tylko w reżimach totalitarnych czy monarchiach absolutnych 

- żalił się „artysta”.

Zapowiedział również, że będzie się odwoływał od wyroku sądu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wyborcza.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczęśliwy finał poszukiwań

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Dzięki szybkiemu zawiadomieniu o zaginięciu osoby, jeszcze tego samego dnia służby pracujące w terenie odnalazły zaginionego.

Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód zostali powiadomieni przez mieszkankę Tarnowa, o zaginięciu jej 36-letniego syna. Z przekazanej przez kobietę informacji wynikało, że po rodzinnej kłótni syn opuścił mieszkanie, a pozostawiony w domu list wskazywał, że jest w kiepskiej kondycji psychicznej i może dojść do najgorszego.

Z zawiadomienia kobiety wynikało, że mężczyzna wyszedł z domu w poniedziałek około godziny 21.00 i od tej pory nie dał znaku życia. Istniało przypuszczenie, że może się udać pociągiem w nieznanym nikomu kierunku.
Po przyjęciu zgłoszenia policjanci rozpoczęli natychmiast poszukiwania
, sprawdzając m.in. teren tarnowskiego dworca, gdzie okazywali zdjęcie zaginionego pracownikom Polskich Kolei Państwowych.

Okazało się, że było to dobre posunięcie, bo kilka godzin później jeden z pracowników ochrony dworca zauważył na peronie mężczyznę, do złudzenia przypominającego osobę ze zdjęcia. Dzielnicowi z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum potwierdzili, że jest to zaginiony 36-latek, o czym powiadomili zdenerwowaną matkę.

Tym razem pomoc przyszła na czas i miejmy nadzieję, że nieporozumienia zostaną szybko wyjaśnione.

"Pamiętajmy, kiedy istnieje zagrożenia życia lub zdrowia osoby, nie wahajmy się i czym prędzej zgłośmy ten fakt na policję. W takich przypadkach czas ma wielkie znaczenie" - przypomina policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl