Szkolenie przed misją w Afganistanie

  

Na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze plutonów szkolących się na potrzeby VI. Zmiany PKW Afganistan (RSM) doskonalili umiejętności zasad działania w terenie zurbanizowanym i górzystym, prowadzenia patroli i konwojów, ochrony osób i umiejętności prowadzenia ognia pododdziałem w różnych sytuacjach taktycznych w dzień i w nocy.

Jak podaje 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, żołnierze trenowali strzelania sytuacyjne m.in. walkę na wzgórzu, gdzie dowódcy plutonów dowodzili plutonem podczas ataku na posterunek kontrolny, zgodnie z poznanymi procedurami, a po ewakuacji rannych i wycofaniu plutonu w rejon bezpieczny postawili zadania powrotu do rejonu zasadzki w celu ewakuacji uszkodzonego sprzętu.

Scenariusz zajęć przewidywał również przygotowania do walki ogniowej z przeciwnikiem, rozwinięcie, wykrywanie, rozpoznawanie celów i meldowanie dowódcy, a następnie na jego komendę, zwalczanie ich zgodnie z warunkami strzelania sytuacyjnego – czytamy na portalu.

W czasie szkolenia swoim doświadczeniem służą żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT. Żołnierze mają możliwość działania na opancerzonych pojazdach typu MRAP ATV (Mine Resistant Ambush Protected All Terrain Vehicle). Podobnym sprzętem będą poruszać się w rejonie misji.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wojsko-polskie.pl,DG RSZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Bardzo silny wiatr w Bieszczadach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Angels04/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wiatr wieje z prędkością 65 km/godz. W czwartek rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widać w promieniu pięciu kilometrów, było osiem stopni mrozu. Niektóre szlaki górskie są oblodzone.

"Bardzo silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna powietrza w górnych partiach gór jest niższa niż pokazują to termometry" – przypomniał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Na połoninach leży średnio 46 cm zmrożonego śniegu.

Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, minus jeden - dwa stopnie Celsjusza. Pokrywa śnieżna waha się od 10 do 15 cm śniegu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

Niektóre szlaki turystyczne są oblodzone.

"Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Należy też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją +Ratunek+"

- dodał ratownik dyżurny.

Trwające od kilkunastu dni ferie szkolne spowodowały, że w górach jest spory ruch turystyczny. W regionie pracuje większość wyciągów narciarskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts