Muzeum w Treblince samodzielną instytucją kultury?

  

Trwają zaawansowane rozmowy dotyczące wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach. W planach jest utworzenie samodzielnej instytucji kultury - poinformowało dziś MKiDN. Działania mają zostać przeprowadzone „w ciągu 2017 r.”

„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo mazowieckie prowadzą zaawansowane rozmowy na temat procedury wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach, utworzenia z niego samodzielnej instytucji kultury i podjęcia wspólnego prowadzenia” - poinformował resort. 

Resort kultury poinformował, że w 2017 r. planuje podjąć współprowadzenie: Muzeum w Treblince, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Planowane jest także utworzenie wspólne z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i m. st. Warszawą (...) Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Prowadzone są także rozmowy w sprawie utworzenia w Lublinie (wspólnie z samorządem województwa lubelskiego) Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

- podano w komunikacie, dodając, że ministerstwo kultury „jest i będzie zaangażowane w finansowanie budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku”.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Serce na gwiazdkę". Akcja łódzkiej Caritas

/ Image by Holger Grybsch from

  

Dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich z kilku miast regionu łódzkiego otrzymają w grudniu gwiazdkowe upominki - świąteczną paczkę od Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Akcja "Serce na gwiazdkę", która organizowana jest po raz 17., potrwa do niedzieli 22 grudnia.

W role Mikołajów i aniołów rozdających świąteczne prezenty wcielą się m.in. wolontariusze Caritas.

Rzecznik łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski poinformował, że paczki trafią do 400 dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Łasku, Pabianicach, Aleksandrowie Łódzkim i w Zelowie. Gwiazdkowe prezenty otrzyma też ponad 600 seniorów.

Kopytowski wyjaśnił, że codziennie w grudniowe popołudnia wolontariusze Caritas odwiedzają dzieci i seniorów w ich domach i przynoszą gwiazdkowe prezenty. Goście przebrani są za świętego Mikołaja i anioła. Para odwiedza kilka rodzin jednego wieczoru. Każdy z domowników dostaje podarunek; dzieci - spakowane specjalnie dla nich prezenty, każdy przygotowany indywidualnie: zabawki, słodycze, kosmetyki, artykuły szkolne itp. Dorośli otrzymują paczkę rodzinną, a w niej artykuły spożywcze i chemiczne oraz kosmetyki - to, co w domu potrzebne.

Zdaniem Kopytowskiego gwiazdkowa akcja nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu środowisk. "Patroni honorowi i medialni, darczyńcy i sponsorzy oddają na rzecz akcji swój czas, dobra materialne i pieniądze. Często widzą ludzką biedę i łzy wdzięczności na własne oczy, bo sami udają się do domów dzieci z gwiazdkowymi prezentami" – mówi.

Patronat honorowy nad akcją objęli: metropolita łódzki, wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego i prezydent Łodzi.

Początkowo akcja "Serce na gwiazdkę" skierowana była tylko do dzieci w Łodzi, a później rozszerzyła się na inne miasta. W ramach akcji łódzkiej Caritas świąteczne upominki trafiły dotąd do kilkunastu tysięcy dzieci, a paczki - do kilku tysięcy rodzin. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl