Gruzja z francuskim systemem obrony powietrznej

  

Premier Gruzji Levan Izoria podpisał w tym tygodniu kolejną umowę ze stroną francuską, dzięki której ma zostać wzmocniona obrona powietrzna Gruzji.

Jest to już kolejna umowa zwiększająca środki, jakie rząd w Tbilisi ma zamiar przeznaczyć nie tylko na sam sprzęt wojskowy, którym mają być zestawy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, ale również na szkolenia żołnierzy. - Wchodzimy w intensywną fazę umowy, podczas której zwiększymy wydatki na zbrojenia w celu zakupienia systemów rakietowych ziemia-powietrze – zakomunikował premier Gruzji. Głos w tej sprawie zabrał również szef resoru obrony Gruzji, który zakomunikował iż w tej sprawie spotka się z ministrem obrony Francji Jeanem-Yvesem Le Drianem w następnym tygodniu. - W Paryżu mamy zamiar przedyskutować szczegóły dotyczące umowy -. Warto przypomnieć, że współpraca na polu zbrojeniowym dotycząca obrony powietrznej pomiędzy rządem Francji i Gruzji trwa od 2015 roku. Wtedy to Tbilisi zamówiło u Paryża ziemne stacje radarowe oraz punkty dowodzenia i kontroli obrony powietrznej. Mimo iż w oficjalnych pismach nie sprecyzowano o jaki system obrony chodzi może być to stworzona przez koncern MBDA System wyrzutnia wertykalna stacjonarnego wystrzeliwania wyposażona w pociski MICA. Wątpliwe jest, aby to był SAMP-T a to ze względu na to, że jest to system drogi i przeznaczony w głównej mierze do likwidowania celów balistycznych. VL Mica jest systemem wykorzystywanym w likwidowaniu celów powietrznych w nawet najgorszych warunkach pogodowych. Pociski typu wystrzel i zapomnij zamontowane na wertykalnych stanowiskach są w stanie zneutralizować cel oddalony o nawet 20 km i operujący na pułapie 9 km. Osiągają prędkość do 3 Machów a do trafienia w cel korzysta z bezwładnościowego systemu nawigacyjnego INS, radiolokacji aktywnej a także termiczno pasywnej. Większość systemu obrony powietrznej Gruzji została zniszczona podczas agresji na ten kraj przez stronę rosyjską w 2008 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uwaga! Tak działają oszuści

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/iAmMrRob/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Kaliszanka straciła kilka tysięcy euro. Jej pieniądze miały pomóc marynarzowi przebywającemu na misji w USA, który chciał na stałe zamieszkać w Kaliszu – poinformowała dziś rzecznik prasowy kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Do zdarzenia doszło we wrześniu, ale kaliszanka dopiero teraz zgłosiła się na policję.

"60-letnia kobieta była przekonana, że przez wiele tygodni koresponduje za pomocą komunikatorów z marynarzem, który jest na misji w USA. Ten wyznał, że ma zgromadzone na życie oszczędności, które chce przesłać do Polski i na stałe zamieszkać w Kaliszu. Firma, która miała przesłać pieniądze potrzebowała środków na przesyłkę, a on tego nie może zrobić, bo właśnie jest na morzu. Kobieta postanowiła pomóc i przelała na wskazane przez niego konto kilka tysięcy euro" - powiedziała Anna Jaworska-Wojnicz.

Po wpłaceniu pieniędzy mężczyzna zniknął i urwał się z nim kontakt.

Dopiero po kilku tygodniach od zdarzenia kobieta zgłosiła się na policję, po tym, jak o wszystkim w końcu opowiedziała rodzinie.

"Przestępcy potrafią przez wiele miesięcy rozmawiać z osobami za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów i budować zaufanie do siebie. Sprawca nawiązuje kontakt przez portal społecznościowy i koresponduje z osobą podszywając się pod marynarza, żołnierza czy lekarza stacjonującego gdzieś na misji"

– powiedziała rzecznik policji.

Anna Jaworska–Wojnicz apeluje, żeby nie wierzyć w to, co wypisują różne osoby w internecie.

"Nie każda osoba, która przedstawia się za kogoś, faktycznie nią jest. Nie można bezgranicznie ufać człowiekowi, którego nigdy nie widzieliśmy na oczy, a jeżeli mamy jakieś wątpliwości porozmawiajmy z bliskimi" – przestrzega rzecznik kaliskiej policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl