Na terenie Huty Stalowa Wola (HSW) i pobliskiego Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie, w dniach od 6 marca do 7 kwietnia br., żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia uczestniczyli w szkoleniu obsady etatowej kompanijnego modułu ogniowego (KMO) M120K pod kryptonimem „RAK” – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Żołnierze Centrum jako pierwsi w Polsce brali udział w kursie obsługi nowego modułu ogniowego. Szkolenie składało się z dwóch etapów. Przez pierwsze dwa tygodnie zgłębiali oni wiedzę teoretyczną. Uczestniczyli w zajęciach z budowy i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, poznając ogólną charakterystykę i przeznaczenie nowego sprzętu. Kolejnym etapem było wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce na pobliskim poligonie, podczas zajęć ze strzelania i kierowania ogniem – czytamy.

W czasie szkolenia dowódcy moździerzy, celowniczowie, amunicyjni, kierowcy i grupa logistyków mogli liczyć na wsparcie i wiedzę inżynierów z HSW i firm biorących udział w pracach nad modułem tj. firmy Arex sp. z o. o., WB Electronics sp. z o.o. oraz Rosomak S.A., a także kierownika szkolenia płk. rez. Marka Skubiszewskiego. 

W połowie maja br. planowana jest dalsza część szkolenia, która odbędzie się już na toruńskim Ośrodku Szkolenia, gdzie cały moduł ogniowy Centrum zakończy kurs strzelaniem amunicją bojową – informuje Dowództwo Generalne RSZ.

KMO RAK jest nowym środkiem wsparcia ogniowego, wprowadzanym do wojska polskiego. W 120 mm samobieżnym moździerzu wykorzystano podwozie kołowe i gąsienicowe, co daje o wiele większe możliwości manewrowe niż przy wykorzystaniu ciągnionych moździerzy tego kalibru. Nowy moduł ogniowy wzbogaci kompanię wsparcia dywizjonu zabezpieczenia toruńskiego Centrum.