Putin ratuje Łukaszenkę pożyczką

Moskwa obiecała udzielić ponad 1 mld dol. kredytu Białorusi – poinformował na antenie białoruskiej telewizji państwowej wicepremier Uładzimir Siamaszka.

kremlin.ru
Moskwa obiecała udzielić ponad 1 mld dol. kredytu Białorusi – poinformował na antenie białoruskiej telewizji państwowej wicepremier Uładzimir Siamaszka.

Moskwa ma również odblokować Białorusi wypłatę trzeciej i czwartej transzy kredytu z Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju w wysokości 600 milionów dolarów – dodał Siamaszka.

W 2016 r. białoruskie władze przekonywały, że powinny płacić cenę niższą niż określona w kontrakcie z Gazpromem (132 dol. za 1000 m3), powołując się na dwustronne porozumienia i spadek cen surowca na rynkach światowych. Moskwa nie uznawała tych argumentów i żądała pełnej stawki, a w odpowiedzi na niedopłatę ograniczyła dostawy ropy na Białoruś.

W ubiegłym tygodniu, po spotkaniu w Petersburgu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, Łukaszenka oświadczył, że Rosja zgodziła się refinansować zadłużenie Białorusi.Chodzi o 720 mln. dol. powstałe w związku z niedopłatą za dostarczany jej gaz. Dług ma podlegać spłacie w ramach kredytów międzypaństwowych w bieżącym roku.

Putin i Łukaszenka ogłosili zakończenie sporu gazowego I "zażegnanie wszystkich problemów" między dwoma państwami.

Rosja ma odnowić również dostawy ropy na Białoruś na poziomie 24 milionów ton rocznie, a rosyjski Gazprom ma udzielić Białorusi zniżek na gaz.

 


Źródło: Reuters,kremlin.ru

#Rosja #Białoruś

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo