​Abp Jędraszewski: I dziś są ludzie gotowi przyjąć zapłatę, by zdradzić Jezusa

W Niedzielę Palmową metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski postawił szereg ważnych i wciąż aktualnych pytań. Podczas mszy św.

Adam Bujak/Biały Kruk
W Niedzielę Palmową metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski postawił szereg ważnych i wciąż aktualnych pytań. Podczas mszy św. w Katedrze Wawelskiej nawoływał, aby wchodząc w Wielki Tydzień zrobić rachunek sumienia i sprawdzić, na ile jesteśmy gotowi bronić Chrystusa.

- Jezus Chrystus pozostaje taki sam - na zawsze i na wieki. Ten sam Chrystus, którego witano w tryumfalnym pochodzie do Jerozolimy, kilka dni później został zdradzony, pojmany i postawiony przed sądem. Został poniżony, przybity do krzyża i pochowany w grobie - mówił metropolita krakowski. 

- W Nim się przecież nic nie zmieniło. A jednak tak różnie był przez ludzi traktowany. Śpiewano: „Hosanna”. Wołano: „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie.” A wystarczyło kilka dni, by stwierdzić ustami najwyższego kapłana Kajfasza, że Chrystus jest bluźniercą. A inni przyłączając się do słów Kajfasza stwierdzili, że winien jest śmierci - dodał. 

Tak zaczęła się Męka Jezusa. I tak zaczęła się Jego droga na Golgotę. W ten sposób zdążał do momentu, w którym oddał Swego Ducha w ręce Ojca. To wszystko sprawia, że rozpoczynając dzisiejszą Niedzielę Palmową i obchody Wielkiego Tygodnia, zbliżając się do największych Świąt Kościoła świętego, apostolskiego i katolickiego, musimy postawić sobie następujące pytania:

Kim jestem stając przed Chrystusem? Kim dla mnie jest Jezus Chrystus? Bo On jest ciągle ten sam, na wieki. I On kiedyś przyjdzie.

Ile w nas jest tej radości wiary, by wołać: „błogosławiony, który idzie w imię Pańskie”?

Ile jest w nas głębokiej wiary, by Go bronić za wszelką cenę? A zdajemy sobie sprawę z tego, że nie brakuje tych, którzy odwracają się od Chrystusa. Którzy są nawet gotowi przyjąć zapłatę od możnych tego świata, by Go zdradzić.

Ile jest w nas odwagi, by Go bronić? A ile zamknięcia się w sobie, by nie odpowiedzieć na Jego prośbę i być razem z Nim, cierpiącym, na czuwaniu i modlitwie?

Ile jest mojego udziału w tym, że Go biczowano?

Ile jest w nas odwagi, by w chwili próby i konieczności dawania świadectwa, nie powtórzyło się w nas nieszczęsne wyparcie się św. Piotra?

- pytał arcybiskup. 

Jest to część homilii. Całość można przeczytać na stronie internetowej: swiato-podglad.pl.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#niedziela palmowa

Adam Sosnowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo