Materiały z Włoch o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie

  

Od 5 marca do 1 kwietnia 2017 r. dwaj pracownicy Archiwum IPN przebywali w Papieskim Instytucie Studiów Kościelnych w Rzymie, gdzie skanowali znajdujące się tam materiały na potrzeby Instytutu. Przywieźli też pamiątki dotyczące Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Kontynuowano i zakończono digitalizację zespołu nr 2 – dotyczącego Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, a także zdigitalizowano w całości zespół nr 10 – zbiór akt dotyczących Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Łącznie przywieziono 23 tysiące plików cyfrowych.

Zespół nr 10, który powstawał jako połączenie spuścizn weteranów 2. Korpusu i działaczy polonijnych, zawiera ciekawe pamiątki po żołnierzach PSZ na Zachodzie, a także bogaty zbiór fotografii, począwszy od zdjęć wykonywanych przez żołnierzy 2. Korpusu w Palestynie, Egipcie, we Włoszech, a kończąc na zdjęciach z obchodów kolejnych rocznic bitwy o Monte Cassino. 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Podkarpackie: dziesiąta ofiara COVID-19 w regionie. Pacjent miał poważne choroby współistniejące

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W jednoimiennym szpitalu w Łańcucie (Podkarpackie) zmarł 63-letni pacjent zarażony koronawirusem, który "cierpiał na poważne choroby współistniejące". Jest 10. śmiertelną ofiarą Covid-19 w regionie.

Z wydanego w czwartek przez szpital komunikatu wynika, że zmarły miał 63 lata i pochodził z powiatu stalowowolskiego.

Przyczyną jego zgonu "była niewydolność krążeniowo–oddechowa w przebiegu zarażenia COVID-19".

Pacjent cierpiał na poważne choroby współistniejące

 – podkreślono w informacji łańcuckiej placówki.

Obecnie w woj. podkarpackim pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 1556 osób, a 14 tys. 482 poddane są kwarantannie. Hospitalizowanych jest 146 osób.

W regionie wykonano 3 tys. 882 testy. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 187 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 10 osób wyzdrowiało. Zanotowano 10 zgonów.

Najwięcej przypadków zakażenia zanotowano w powiecie leżajskim (29), Tarnobrzegu (18) i w powiecie rzeszowskim (17). W trzech podkarpackich powiatach – bieszczadzkim, brzozowskim i kolbuszowskim – nie pojawiły się dotąd zachorowania na COVID-19.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts