Najpierw wyszedł oprawca dzieci, teraz były oficer WSI. Bulwersujące decyzje sędziego ze Szczecina

Grzegorz Broński

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl.

Kontakt z autorem

  

Najpierw sąd w Szczecinie wypuścił na wolność bandytę skazanego za skatowanie dziecka, a on po kilku tygodniach porwał inną dziewczynkę. Teraz ten sam sędzia wydał postanowienie, które pozwoli za kilka dni opuścić areszt Piotrowi P., byłemu oficerowi Wojskowych Służb Informacyjnych i głównemu podejrzanemu w gigantycznej aferze SKOK Wołomin.

W poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Andrzeja Olszewskiego z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, który wyraził zgodę na warunkowe przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego Ryszarda D. Według szefa resortu doszło do „oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa procesowego”. Wydano bowiem decyzję o zwolnieniu groźnego przestępcy bez zebrania ważnych informacji o przebiegu jego resocjalizacji, zwłaszcza opinii biegłych psychiatrów.

Chodzi o mężczyznę skazanego na dziewięć lat więzienia za brutalne pobicie 10-letniego dziecka. Dwa lata przed końcem kary Ryszard D. starał się o wyjście na wolność. Sąd pierwszej instancji nie wyraził zgody, ale orzeczenie zmienił Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Dzięki temu bandyta opuścił zakład karny. Kilka tygodni później doszło do dramatu. W Golczewie (Zachodniopomorskie) uprowadzono 12-letnią dziewczynkę. Dzięki błyskawicznej akcji odnaleziono ją w porzuconym samochodzie, była odurzona alkoholem, na szczęście nie miała żadnych obrażeń. Wkrótce policjanci zatrzymali podejrzanych – to był właśnie Ryszard D. i jego przyjaciółka. Dlaczego sąd wypuścił oprawcę dzieci?

– Był kilkadziesiąt razy nagradzany, ani razu nie był ukarany dyscyplinarnie – tłumaczył wówczas sędzia Janusz Jaromir, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

W czwartek na jaw wyszedł podobny skandal. I to w tym samym sądzie. Polska Agencja Prasowa ujawniła, że nie zgodzono się na dalsze stosowanie aresztu wobec Piotra P., byłego oficera Wojskowych Służb Informacyjnych, podejrzanego w śledztwie dotyczącym afery SKOK Wołomin, za którą postawiono mu kilkadziesiąt poważnych zarzutów. To ten sam oficer WSI, który działał w Fundacji Pro Civili, a w internecie z łatwością można znaleźć jego zdjęcia z Bronisławem Komorowskim czy Hanną Gronkiewicz-Waltz zrobione na bankiecie.

Mężczyzna wyjdzie na wolność 10 kwietnia, bo tego dnia kończy się wcześniej orzeczony termin stosowania środka zapobiegawczego. Co kluczowe, taką decyzję wydał... Andrzej Olszewski. To nie pomyłka, ten sam sędzia.

Więcej na ten temat w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe surowe sankcje dla Iranu

zdjęcie ilustracyjne / Blondinrikard Fröberg CC BY 2.0

  

Prezydent USA Donald Trump ogłosił dziś, że jego kraj wprowadza nowy pakiet „surowych” sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. To odpowiedź na zestrzelenie przez Teheran drona USA.

Nowe restrykcje zostają nałożone również na współpracowników Chameneia.

Trump ostrzegł, że sankcje przeciwko Iranowi mogą obowiązywać „latami”.

Amerykański resort finansów (skarbu) poinformował w poniedziałek o nałożeniu przez USA sankcji na ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Szef resortu Steven Mnuchin dodał, że nowy pakiet restrykcji zablokuje irańskie aktywa na kolejne miliardy USD.

Mnuchin wyjaśnił, że choć pakiet tych restrykcji był przygotowywany przez Stany Zjednoczone jeszcze przed zestrzeleniem w czwartek przez Iran amerykańskiego drona i tak jest on odpowiedzą na to zdarzenie, jak i na poprzednie działania Iranu w Zatoce Perskiej.

Jednocześnie Mnuchin ogłosił, że kolejnymi sankcjami jeszcze w tym tygodniu zostanie objęty irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl