Na Litwie po raz pierwszy zatrzymano islamistę podejrzanego o przynależność do zagranicznej organizacji terrorystycznej. Wraz z osobami, które szukając azylu, uciekają przed wojną do Europy, mogą przybyć fanatycy religijni państw islamskich oraz inni terroryści – podaje kurierwilenski.lt powołując się na raport Departament Bezpieczeństwa Państwa.

Litwa udaremniła też przyjęcie 9 uchodźców według programu unijnego. Jak ustaliły służby ich pobyt na Litwie mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Departament Bezpieczeństwa Państwa w ubiegłym roku monitorował około 70 osób: obywateli Litwy i osoby z zagranicy mieszkające w kraju, które z racji na radykalne islamistyczne poglądy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jeden z podejrzanych zwolenników tzw. Państwa Islamskiego został zatrzymany, w jego sprawie toczy się śledztwo w związku z przechowywaniem środków narkotycznych. Wspiera on organizację terrorystyczną ISIS i sam chciałby uczestniczyć w dżihadzie w Syrii

- powiedziała „Kurierowi Wileńskiemu” Aurelija Katkuvienė, kierowniczka służby prasowej.

Litwa zobowiązała się do przyjęcia w okresie dwóch lat 1 105 uchodźców z Syrii, Iraku i Erytrei, którzy obecnie przebywają w obozach w Grecji i Turcji. Przesiedlono dotąd ponad 250 uchodźców, ale większość z nich opuściła Litwę.

W ubiegłym roku na Litwie obserwowano 1040 osób z zagranicy. Departament Bezpieczeństwa Państwa zaproponował dla 116 osób nie przedłużać lub wstrzymać zezwolenie na pobyt na Litwie, 418 osób nie wpuścić do kraju lub nie wydawać wiz, 15 ─ nie dać obywatelstwa. Departament udzielił także trzech negatywnych odpowiedzi w sprawie wniosków personelu dyplomatycznego i o akredytacji – podaje kurierwilenski.lt.

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Imigranci zaatakowali Straż Graniczną!