Kolejny zmodernizowany do wersji W-3WA śmigłowiec W-3 powrócił do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Maszyna z numerem 0304, która trzy lata temu trafiła do zakładów lotniczych w Świdniku jest już w Gdyni – informuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. 

W 2014 roku, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a zakładami lotniczymi PZL – Świdnik, rozpoczął się proces modernizacji pięciu śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej typu W-3. Unifikacji do jednolitej wersji wyposażenia W-3WA/W-3WARM podlegały dwie maszyny transportowe W-3T oraz trzy najstarsze W-3RM Anakonda – czytamy na portalu.

Śmigłowiec 0304 to druga z wyżej wymienionych maszyn, która wraca do służby. W Świdniku trwają procedury oblotu technicznego kolejnych śmigłowców.

Proces unifikacji obejmie także trzy młodsze Anakondy, które do BLMW trafiły w latach 1998-2002. Po jego zakończeniu wszystkie W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie, co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji oraz poprawi bezpieczeństwo realizowanych zadań  – informuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. 

Zakończenie procesu modyfikacji drugiej partii śmigłowców ma nastąpić pod koniec 2018 roku.