Australia wprowadzi od przyszłego tygodnia dodatkowe kontrole bezpieczeństwa dla pasażerów bezpośrednio przylatujących z krajów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie.

W ślad za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią Australia wprowadziła nowe przepisy, ale nie ustanawiają one zakazu wnoszenia na pokład urządzeń elektronicznych.

Odpowiadając na informację dotyczącą bezpieczeństwa narodowego rząd federalny wprowadził prewencyjne zmiany i poinstruował linie lotnicze, aby wdrożyły nowe przepisy od przyszłego tygodnia 

– przekazał minister ds. infrastruktury i transportu Darren Chester.

Jak sprecyzował, system skanujący „wykrywający materiały wybuchowe zostanie wprowadzony dla losowo wybieranych pasażerów i ich bagażu; kontrole mogą również obejmować skanowanie urządzeń elektronicznych”.

Wzmocnione środki bezpieczeństwa obejmą pasażerów przylatujących do Australii bezpośrednio z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Nowe przepisy obejmą połączenia obsługiwane przez linie lotnicze Qantas oraz przewoźników z Zatoki Perskiej: Etihad Airways, Emirates i Qatar Airways.