​Ale pogoda! W niedzielę będzie jak w lato

  

IMGW informuje, że Europa Północna oraz Zachodnia, z wyłączeniem Półwyspu Iberyjskiego, znajdują się pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują wyże. Zachodnia połowa Polski znajduje się pod wpływem niżów znad Morza Norweskiego i Niemiec. Wschód kraju znajduje się na skraju wyżu znad Morza Czarnego. Z południa napływa ciepłe powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.

W sobotę będzie zachmurzenie przeważnie małe, na północy miejscami umiarkowane. Rano na północnym wschodzie lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Po południu na północnym zachodzie wzrost zachmurzenia do dużego i tam możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17-18 st. C na północy i północnym wschodzie do 23 st. C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie chwilami porywisty, z kierunków południowych.

W nocy z soboty na niedzielę będzie zachmurzenie małe, na północy kraju umiarkowane, na krańcach północno-zachodnich okresami duże i tam możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie kraju oraz na wybrzeżu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 5 st. C na północnym wschodzie do 10 st. C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w Sudetach okresami porywisty, z kierunków południowych.

W niedzielę na południowym wschodzie i wschodzie zachmurzenie przeważnie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, wzrastające okresami do dużego, aż do wystąpienia po południu przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Temperatura maksymalna od 12-15 st. C na wybrzeżu, około 22 st. C w centrum, do 24 st. C lokalnie na południu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w rejonach burz do 60 km/h, południowy, skręcający w zachodniej części kraju na północno-zachodni.

W Warszawie w sobotę będzie zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 22 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy. W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna 9 st. C. Wiatr słaby, południowy. W niedzielę zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy, pod wieczór skręcający na południowo-zachodni.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozpoczęło się święto piwa - Oktoberfest

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Za pomocą dwóch uderzeń młotka burmistrz Monachium Dieter Reiter dokonał dziś odszpuntowania pierwszej beczki na dorocznym, 186. festiwalu piwa Oktoberfest.

"O’zapft is!", czyli "odszpuntowana!" - zawołał Reiter, po czym zgodnie z tradycją pierwszy kufel podał premierowi Bawarii, Markusowi Soederowi, i wraz z nim spełnił pierwszy toast. Po nich własne piwo mogli dostać pozostali goście festiwalu.

Uroczystemu otwarciu największego na świecie piwnego święta towarzyszyły salwy z moździerza.

Koszt jednego kufla na tegorocznym Oktoberfest to nawet 11,80 euro, czyli o 30 centów więcej niż kufel najdroższego złocistego trunku rok wcześniej. Reiter dokonał uroczystego otwarcia po raz szósty, Soeder uczestniczył w nim drugi raz.

"Berlin był wczoraj stolicą Niemiec, ale dziś jest nią Monachium, bo (Oktoberfest) to najważniejsze święto na świecie"

- oświadczył Soeder, zastrzegając, że prawdziwą gwiazdą jest oczywiście piwo.

Wielu gości, w tym większość ubrana w tradycyjne stroje - Dirndl dla kobiet i Lederhose dla mężczyzn - od wczesnego ranka ustawiało się przed wejściami na teren festiwalu.

Do końca Oktoberfest, czyli 6 października, oczekuje się w sumie około 6 mln gości.

Porządku pilnuje ok. 600 policjantów i wiele setek funkcjonariuszy straży porządkowej. Teren festiwalu ogrodzono, przy wejściach przeprowadzane są wyrywkowe kontrole. Zapewniono też większą liczbę kamer monitoringu i obecność dodatkowych funkcjonariuszy wyposażonych w kamery noszone na ciele.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl