W środę na terenie Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego w Wędrzynie żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17. WBZ) wzięli udział w zajęciach taktycznych, poświęconych natarciu w terenie zurbanizowanym.

Szkolenie odbywało się przy udziale kilkudziesięciu przedstawicieli państw NATO, którzy od kilku dni uczestniczą w międzynarodowej konferencji pod nazwą "NATO Urban Operations". Oficerowie NATO podczas wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego oraz z systemem szkolenia żołnierzy, przygotowującego do walki w rejonach miejskich. Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie się ze sprzętem będącym na wyposażeniu 17. WBZ, który z powodzeniem może być wykorzystywany podczas działań w obszarach zabudowanych – czytamy na portalu wielkopolskiej brygady.

Główną częścią zajęć było wykonanie natarcia przez żołnierzy 15. batalionu Ułanów Poznańskich (15. bUP), wspartych elementami przydzielonymi przez przełożonego z dywizjonu przeciwlotniczego 17. WBZ, 5. Kresowego Batalionu Saperów (bksap) oraz 56. Bazy Lotniczej – podaje 17. WBZ. 

Międzynarodowi obserwatorzy wysoko ocenili dynamikę przeprowadzonych zajęć.