Wspólne ćwiczenia z siłami przeciwminowymi Turcji, działania w zakresie kompleksowej obrony przeciwawaryjnej okrętów z zaangażowaniem kilku jednostek czy też manewrowanie i łączność – to zadania, które w tym tygodniu zostały zrealizowane przez okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG-2), znajdującego się pod polskim dowództwem – podaje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Okręty SNMCMG-2, w którym znajdują się polska jednostka dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, dwa niszczyciele min – hiszpański ESPS „Duero” i turecki TCG „Alanya” oraz niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS „Rottweil” opuściły port w Stambule w poniedziałek, 27 marca i po przejściu Morza Marmara i cieśniny Dardanele, już na Morzu Egejskim rozpoczęły wspólne manewry z siłami przeciwminowymi tureckiej Marynarki Wojennej. Do ćwiczeń strona turecka wydzieliła dwa niszczyciele min TCG „Anamur” i TCG „Enez”, a do natowskiego zespołu dołączył również rumuński trałowiec ROS „Axente”. Siedem okrętów rozpoczęło wspólne działania manewrowaniem w szykach, połączonych z użyciem systemów łączności i dowodzenia – czytamy na portalu DO RSZ.

Następnie okręty ćwiczyły podejścia do zaopatrywania jednostek na pełnym morzu metodą „burta w burtę”. Najważniejsze zadanie zrealizowane podczas wspólnego szkolenia to działania przeciwminowe, które jednostki prowadziły we wcześniej przygotowanych i przekazanych przez polski sztab zespołu rejonach operacji. Na zakończenie wspólnych manewrów odbył się tzw.  „Sailpass”, którego celem było pożegnanie tureckich jednostek i podziękowanie za współpracę – informuje Dowództwo Operacyjne. 

Wczoraj jednostki natowskiego zespołu przeprowadziły ćwiczenia z zakresu obrony przeciwawaryjnej okrętów (tzw. OPA). Z kolei dzisiaj okręty przeszły przez Kanał Koryncki i kierują się do greckiego portu Patras, gdzie już za 3 dni rozpocznie się jedno z największych ćwiczeń sił przeciwminowych na Morzu Śródziemnym, organizowanych przez grecką Marynarkę Wojenną, pod kryptonimem „Ariadne 17”.