Magyaroktober.hu – baza danych z rewolucji węgierskiej

Krajowa Biblioteka im. Istvana Szechenyiego w Budapeszcie zaprezentowała internetową bazę danych zawierającą zachowane fotografie i nagrania filmowe z wydarzeń rewolucji węgierskiej 1956 r.

By FOTO:FORTEPAN / Nagy Gyula, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49704920
Krajowa Biblioteka im. Istvana Szechenyiego w Budapeszcie zaprezentowała internetową bazę danych zawierającą zachowane fotografie i nagrania filmowe z wydarzeń rewolucji węgierskiej 1956 r. Goście strony klikając na mapę mogą sprawdzić, jakie zdjęcia i filmy mające związek z danym miejscem się zachowały, mogą także wysłuchać archiwalnych audycji węgierskiej sekcji Rada Wolna Europa. W przypadku każdego zdjęcia i filmu zaznaczono konkretne miejsce, gdzie zostały wykonane.

Jak podkreślił dyrektor Biblioteki Laszlo Tueske, zamieszczone w bazie magyaroktober.hu kilka tysięcy zdjęć wykonanych podczas rewolucji, a także krótsze i dłuższe nagrania filmowe i dźwiękowe mogą się przyczynić do wiarygodnego odtworzenia i lepszego poznania ówczesnych wydarzeń. Nagrania dokonane między 22 października a 12 listopada 1956 r. dają możliwość prześledzenia z dokładnością co do minuty, jakie wiadomości na temat węgierskich wydarzeń docierały do odbiorców. Nagrania można ściągnąć ze strony i swobodnie wykorzystywać. Przy każdym można też przeczytać tekst wypowiadany na antenie.

Historyk Iren Simandi powiedziała, że w 2001 r. Biblioteka otrzymała 311 dziewięćdziesięciominutowych kaset z nagraniami węgierskiej sekcji Radia Wolna Europa z 1956 r.

Luca Kanak z Biblioteki podkreśliła, że początkowo wydarzenia w Budapeszcie rejestrowali tylko węgierscy filmowcy, ale później przybyły na Węgry także ekipy m.in. z Austrii, Polski, Wielkiej Brytanii i USA. Jak dodała, w uruchomionej bazie zamieszczono nie tylko nagrania z Budapesztu, ale także np. przedstawiające węgierskich uchodźców przekraczających granicę. Obecnie w bazie znajduje się 8 godzin nagrań w ponad 700 fragmentach. W przypadku części zdjęć i nagrań nie udało się jeszcze zidentyfikować miejsca albo osób. Internauci mogą więc pomóc w określeniu, gdzie zostały wykonane.

W planach jest przygotowanie angielskojęzycznej wersji bazy, a także wzbogacenie jej o materiały pisane, osobiste wspomnienia, wycinki z prasy, ulotki itp.

Rewolucja węgierska wybuchła 23 października 1956 r. Domagano się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W walkach zginęło ponad 2,5 tys. osób. Po upadku powstania kilkaset osób stracono, tysiące trafiły do więzień, a ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało.

 

 

Źródło: dzieje.pl

#baza #filmy #zdjęcia #rewolucja #Węgry

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo