Od 13 do 24 marca 2017 r. trwało szkolenie załóg czołgu Leopard 2A4 w Szwajcarii. Pierwszy tydzień przeznaczony był na doskonalenie umiejętności żołnierzy 4. Kompanii z 1. Batalionu czołgów, natomiast kolejny wykorzystała 1. Kompania. Pancerniacy szkolili się w Mechanized Training Centre w miejscowości Thun – informuje oficjalny portal 10. Brygady Kawalerii Pancernej. 

Szwajcarskie centrum posiada bardzo bogatą bazę szkoleniową, gdzie mogą szkolić się zarówno pojedyncze załogi, jak i dwa plutony czołgów jednocześnie. Atrybutem znajdujących się na jego wyposażeniu symulatorów ELSA jest wysoki realizm podczas wykonywania zadań taktycznych i ogniowych, a także możliwość bieżącej analizy i wyciągania wniosków „na gorąco” – czytamy na portalu. 

Centrum dysponuje również zapleczem do szkolenia artylerii, plutonów rozpoznawczych oraz innych pododdziałów będących w strukturze armii szwajcarskiej.

Dla świętoszowskich pancerniaków jest to już kolejna możliwość treningu w Szwajcarii. Jeżdżą tam co roku i za każdym razem zajęcia dają im możliwość doskonalenia umiejętności i wymierne efekty w codziennej służbie – podaje 10. BKPanc.