Posowiecki system się sypie

  

Być może Moskwa chciała zachwiać, a może nawet obalić władzę Aleksandra Łukaszenki na Białorusi przez jakieś „orkiestrowanie” protestów. Z tym że nie oznacza to, iż gniew Białorusinów nie jest autentyczny.

Sytuacja gospodarcza w kraju jest coraz gorsza. Po drugie, okazało się, że Putin sam ma kłopoty. Nagle na ulice miast w całej Rosji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi w proteście przeciwko korupcji. Impulsem było ujawnienie przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego gigantycznego majątku premiera Dmitrija Miedwiediewa. Nawalny został zatrzymany i skazany na 15 dni aresztu oraz grzywnę. Ale władza zaczęła się chwiać. Ktoś może powiedzieć: a co to są dziesiątki tysięcy na Białorusi i w Rosji? Otóż wyjście na ulicę w tych autorytarnych państwach wymaga wielkiej odwagi. A mimo to wychodzą także dotąd niezaangażowani ludzie. Władzy nie obalą, ale zwróćmy uwagę: przyczyną protestów są kwestie socjalne. Posowiecki model zacofanego kapitalizmu politycznego wyczerpuje swoje zasoby. Niedługo zupełnie je wyczerpie. I to jest niebezpieczna sytuacja. Nie ma takiego draństwa, takiej zbrodni, do których nie posunęłaby się autorytarna władza, przeczuwając swój koniec.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts