Australia zakończyła modernizację Anzaców

  

W ręce Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (Royal Austalian Navy) trafiła ostatnia z ośmiu modernizowanych fregat rakietowych typu Anzac (HMAS Stuart) w ramach programu Anti Ship Missile Defence (ASMD).

Fregata rakietowa typu Anzac (HMAS Stuart) została uroczyście przekazana Royal Australian Navy w stoczni Henderson BAE Systems leżącej na zachodniej Australii. Obecnie HMAS Stuarta czekają jeszcze próby morskie, po których ma wrócić na służbę do RAN. Okręty w ramach programu ASMD otrzymały nowe systemy obserwacji i analizy pola walki, w tym radar CEAFAR, systemy wykrywania i śledzenia celów w podczerwieni oraz unowocześniony system zarządzania walką. Modyfikacje umożliwią, ponadto operowanie z Anzaca śmigłowców morskich MH-60R Seahawk (na zdjęciu). Fregaty rakietowe klasy Anazac mają długość 118 metrów, szerokość 14,8, a jego wyporność wynosi 3600 ton. Prędkość wynosi 27 węzłów a zasięg przy 17 wynosi około 6 tysięcy mil morskich. Załogę okrętu stanowi około 170 żołnierzy. Na uzbrojenie składają się armata morska Mk 45 kal 127 mm, wyrzutnie pocisków Mark 41 Vertical Launching System, wyrzutnia torped Mark 32, system artyleryjski przeznaczony do likwidowania pocisków rakietowych oraz samolotów na bardzo krótkich dystansach Phalanx CIWS i pociski przeciwokrętowe AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiary burzy w Tatrach przeszły operacje

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W szpitalu powiatowym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, trzy osoby ciężko ranne po czwartkowej burzy w Tatrach przeszły w nocy operacje. Najciężej ranny 21-latek z urazami czaszkowo-mózgowymi czeka na operację - poinformowała dziś dyrektor ds. medycznych placówki.

Po czwartkowej burzy w Tatrach do nowotarskiego szpitala trafiło łącznie dziewięć osób: trzy na oddział chirurgiczny, również trzy osoby na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, dwie osoby na oddział neurochirurgii i jedna osoba na oddział internistyczny.

[polecam:https://niezalezna.pl/284778-najnowsze-informacje-po-burzy-w-tatrach-przedstawiono-bilans-ofiar]

"Stan pacjentów jest stabilny. W nocy trzy osoby były operowane. Operacja polegała na usuwaniu odłamków skalnych z kości i zabezpieczenie ran. Jeden z pacjentów w wyniku uderzenia pioruna miał oskalpowane podudzie. 21-latek z urazem czaszkowo-mózgowym czeka na operację. Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Wymaga odbarczenia z uwagi na wklinowanie łuski kości do tkanki"

– powiedziała dyrektor ds. medycznych szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu Aleksandra Chowaniec.

21-latek jest najciężej ranną z osób, które trafiły do nowotarskiego szpitala. Osoby, które w nocy przeszły operacje są w stanie stabilnym.

W wyniku uderzenia pioruna do nowotarskiego szpitala trafiło kilka osób z poparzeniami.

"Często są to rany łączone, oparzeniowe z urazami wielonarządowymi. Rany powstałe w wyniku uderzenia pioruna są bardzo ciężkie do leczenia. To na razie pierwsza doba ich pobytu w szpitalu. Nie możemy określić jeszcze jak długo tu pozostaną. To są osoby przyjezdne z różnych części Polski i zdajemy sobie sprawę, że będą chcieli szybko wrócić do swoich domów, jednak ich stan musi się poprawić. Myślę, że po weekendzie będziemy mogli ocenić jak długo jeszcze pozostaną w szpitalu" – dodała lekarz Aleksandra Chowaniec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl