Owacja na stojąco dla Woronowicza i zespołu. "Przesłanie ks. Popiełuszki jest aktualne"

Dziś w warszawskim Dobrym Miejscu odbyła się premiera wyjątkowego widowiska poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Dziś w warszawskim Dobrym Miejscu odbyła się premiera wyjątkowego widowiska poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce. "Litania wolności" to jazzowa suita, której towarzyszy pokaz fotografii błogosławionego kapłana oraz fragmenty jego kazań odczytywane przez odtwórcę głównej roli w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas", Adama Woronowicza. Aktor zakończył dzisiejszy występ osobistym świadectwem: - Ksiądz Jerzy zwykł powtarzać, że podzielonym narodem łatwiej się rządzi. Biada nam, jeśli zapomnimy o jego przesłaniu, które pozostaje aktualne również i dzisiaj - mówił Adam Woronowicz.

"Popiełuszko - Litania Wolności" to duży projekt multimedialny: 5-częściowa suita autorstwa Mariusza Kozickiego, lidera zespołu El Camino - muzyka napisana na dwunastoosobowy zespół z sekcją smyczkową. Nieodłącznym elementem „Litanii wolności” są wybrane fragmenty z kazań ks. Jerzego wygłoszonych w trakcie Mszy za Ojczyznę w latach 1982-84, które czyta Adam Woronowicz, odtwórca głównej roli w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Całość dopełnia pokaz zdjęć z życia Błogosławionego Kapłana.

Dzisiejsza premiera suity, która odbyła się w Centrum Kultury Dobre Miejsce w Warszawie zakończyła się kilkuminutową owacją publiczności - muzykom z grupy El Camino udało się stworzyć dzieło kompletne, a pojawiające się w tle za nimi fotografie ks. Popiełuszki tylko dopełniły i tak już znakomity efekt. "Wisienką na torcie" całej inicjatywy był występ Adama Woronowicza, który przekonująco wygłaszał fragmenty homilii błogosławionego księdza, a swój występ zakończył osobistym świadectwem:

Ksiądz Jerzy zwykł powtarzać, że podzielonym narodem łatwiej się rządzi. Biada nam, jeśli zapomnimy o jego przesłaniu, które pozostaje aktualne również i dzisiaj. Jeśli nie zmienimy swoich postaw, jeśli wyjedziemy z tego koncertu wciąż podzieleni, to będzie oznaczać, że za nic mamy męczeństwo Popiełuszki

- mówił Adam Woronowicz.

Patronat nad wydarzeniem objęła również Niezalezna.pl. O kolejnych wystawieniach widowiska "Litania wolności" będziemy informować na łamach "Gazety Polskiej Codziennie".

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Dobre Miejsce #El Camino #Litania wolności #msza za ojczyznę #Jerzy Popiełuszko #adam woronowicz

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo