77. rocznica „Pomorskiego Katynia”

Był Wielki Piątek. 22 marca 1940 roku. Las nieopodal KL Stutthof.

Edyta Nowicka/niezalezna.pl
Był Wielki Piątek. 22 marca 1940 roku. Las nieopodal KL Stutthof. Strzałem w tył głowy zabito 67 Polaków - urzędników, działaczy, księży, przedstawicieli Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycieli, kupców. Dziś w miejscu kaźni, które wskazuje pamiątkowa tablica, pomordowanym polskim patriotom pokłonili się wojewoda Dariusz Drelich, europoseł Anna Fotyga, Jakub Farinade, wójt gminy Sztutowo i Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum KL Stutthof w Sztutowie.

"Pierwsze egzekucje miały na celu wyeliminowanie z więźniarskiej społeczności jednostki najbardziej zasłużone dla polskości Pomorza Gdańskiego" - czytamy na stronach Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W wyniku wyroku policyjnego sądu doraźnego (Standgericht)  już 11 stycznia 1940 r. rozstrzelano 22 działaczy Polonii gdańskiej i pracowników polskich urzędów państwowych z terenu Wolnego Miasta Gdańska, a 22 marca 1940 r. dalszych 67.

Celem było całkowite wyeliminowanie polskiej inteligencji. Jej definicję zamieszczono w opracowanym w listopadzie 1939 r. raporcie dr Erharda Wetzela i Günthera Hechta „Sprawa traktowania ludności byłych polskich obszarów z rasowo-politycznego punktu widzenia”.  Do inteligencji polskiej zaliczeni powinni być przede wszystkim księża polscy, nauczyciele (włącznie z profesorami uniwersyteckimi) lekarze, dentyści, weterynarze, oficerowie, wyżsi urzędnicy, kupcy hurtowi, więksi właściciele ziemscy, literaci, redaktorzy, jak również wszystkie osoby o wyższym albo średnim wykształceniu.(...) Co do jakości polskich warstw narodowych, szowinistów polskich, członków partii politycznych i kulturalnych polskich,(jak np. przede wszystkim Związek Zachodni, Związek Marynarzy itp.), to rozumie się, że należy ich usunąć” ( „Säuberungsaktion na Pomorzu Gdańskim w świetle dokumentów KL Stutthof (1939-1942), dr D. Drywa) 

Pomordowani w sztutowskim lesie spoczęli (ekshumacje odbyły się w roku 1947 i 1979) na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa”.


 Źródło: niezalezna.pl

 

#KL Stutthof

Edyta Nowicka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo