Klaudiusza Wesołka do wolności szlak

„Cyganka karty zna, nie wróży dobrze mi. Już wyrok w teczce ma czerwony sąd.

„Cyganka karty zna, nie wróży dobrze mi. Już wyrok w teczce ma czerwony sąd. Być może stare te więzienie czeka mnie, bym mandżur znów swój wziął w ramiona swe” – to słowa piosenki „Pieśń o Kurkowej” napisanej przez Klaudiusza Wesołka. W chwili, kiedy my objadamy się jajkami, wędliną z chrzanem i ciastem, Klaudiusz siedzi, jak niegdyś Józef Piłsudski, w gdańskim areszcie na Kurkowej.

Siedzi za filmowanie pirackiego happeningu Akcji Alternatywnej Naszość w sopockiej radzie miasta sprzed dwóch lat, który miałem okazję prowadzić. Gdy w wyniku naszej manifestacji więzienne służby wyraziły zgodę na to, by Klaudiusza odwiedzili jego przyjaciele, poprosiłem ich, by przekazali mu, że w lany poniedziałek na Niezależnej.pl urządzimy przegląd filmików z jego internetowej telewizji TVG-9.

Klaudiusz należy niewątpliwie do najważniejszych postaci polskiego happeningu. Był współtwórcą happeningów jeszcze w PRL, w czasach, gdy był młodym słuchaczem muzyki punkowej, związanym z Federacją Młodzieży Walczącej, a potem ruchem Wolność i Pokój.

W III RP też ich nie brakowało, łącznie z wybatożeniem pasem sędziego asesora Radosława Wyrwasa. Klaudiusz, z wykształcenia prawnik, poczuł się wówczas urażony zaocznym wyrokiem młodszego, zdecydowanie mniej utalentowanego kolegi po fachu.

Telewizję TVG-9 Klaudiusz stworzył za pomocą swojego telefonu komórkowego, którym filmował interesujące wydarzenia, a relacje z nich zamieszczał w Internecie. Dopiero po jakimś czasie profesjonalną kamerę kupili mu dawni koledzy z opozycji.

W swej działalności przez lata był bardzo krytyczny także wobec PiS z pozycji radykalnego przeciwnika „okrągłego stołu”. Pozostał zresztą krytyczny do dziś, co nie zmienia faktu, że nie miał wątpliwości, po której stronie polska racja stanu każe mu stanąć po Smoleńsku. Poniżej przegląd twórczości Klaudiusza. Na początek omówienie poszczególnych utworów.

1)Cytowana na wstępie „Pieśń o Kurkowej”, przeróbka rosyjskiej „Taganki”, napisana przez Klaudiusza Wesołka, w wykonaniu jego kolegi Bartka Kalego-Kalinowskiego w gdańskim pubie „Duszek”. Z refrenem: „Kurkowa, oddałem kawał życia ci,/ Kurkowa, może to głupio trochę brzmi,/ Kurkowa, że do wolności wiedzie szlak, że do wolności wiedzie szlak, przez mury twe”.

2)Klaudiusz Wesołek ćwiczy przed odsiadką pieśni więzienne. Poniżej pieśń kryminalna „Ten okrutny więzień”.

3)”Stawaj strana ogromnaja...”, czyli sowiecka pieśń „Święta wojna” poświęcona Bronisławowi Komorowskiemu. Teledysk telewizji TVG-9 zmontowany na potrzeby ostatniej kampanii prezydenckiej.

4) Muzyczny komentarz Wesołka do lustracji Ryszarda Kapuścińskiego oraz jego powieści „Cesarz”.

5)Klaudiusz Wesołek i jego suczka Buba nie podadzą ręki Lechowi Wałęsie ani kotu.

6)Polska Zjednoczona Platforma Radości o potrzebie usuwania krzyży.

7)Trochę poważniej – czym jest postkomunizm?

8)Jak Bartkowi Kalemu-Kalinowskiego grożono utopieniem w rzece za piosenkę o prezydencie Sopotu Jacku Karnowski, czyli „Spływ Motławą”.
9)”Polowanie na wilki 40 lat później”, czyli kolejna piosenka Bartka Kalego-Kalinowskiego w TVG-9.

10)Klaudiusz Wesołek do widzów słowackich o usuwaniu niewygodnych symboli - Krzyża Pamięci spod Pałacu Prezydenckiego i Świętopełka a Słowacji. Uwaga: materiał niecenzuralny, dozwolony dla widzów, którzy ukończyli 18 lat.

Miłego oglądania, a jak się komu spodoba, podawajmy linki dalej.

 

Źródło:

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo