Ustawa o sieci szpitali przyjęta

  

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. "Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów" - przekonywał przed głosowaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 230 posłów, 209 było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu.

Minister Konstanty Radziwiłł przekonywał, że ustawa poprawi sytuację szpitali i pacjentów. Ocenił, że obecny system służby zdrowia działa źle, ponieważ "od lat narastały różne nieprawidłowości".

"Sieć ma zapobiec temu, że publiczne, ważne dla nas wszystkich szpitale, dzisiaj muszą konkurować w bratobójczej, toksycznej konkurencji z tymi, którzy po prostu robią interesy w służbie zdrowia" - powiedział minister. "Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów" - podkreślił.


Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przestępca z Polski zatrzymany na Majorce

/ pixabay.com

  

Poszukiwany od 2016 roku 44-letni mieszkaniec warszawskiego Targówka ukrywał się w Bułgarii, Tajlandii, Malezji i Wielkiej Brytanii. Policja dopadła go w końcu na hiszpańskiej Majorce, skąd trafi za kraty polskiego więzienia. Ma do odsiadki ponad 20 lat.

Śledczy uważają mężczyznę za jednego z najbardziej niebezpiecznych polskich przestępców. Za 44-latkiem wydano cztery listy gończe i europejski nakaz aresztowania. Został zatrzymany na hiszpańskiej wyspie w ubiegły wtorek.

Podkomisarz Paulina Onyszko z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV poinformowała, że mężczyzna jest podejrzany o podrabianie dokumentów, fałszowanie pieniędzy, korupcję, nielegalne posiadanie broni i amunicji, uszkodzenie ciała. Zarzucano mu również nielegalne posiadanie znacznych ilości środków odurzających. Jednak od trzech lat 44-latek skutecznie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości.

Zaangażowani w poszukiwania funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Warszawa Targówek ustalili, że mężczyzna ukrywał się m.in. w Bułgarii, Tajlandii, Malezji i Wielkiej Brytanii. W lutym bieżącego roku wydano za 44-latkiem europejski nakaz aresztowania.

Policja informuje, że śledczy dowiedzieli się, że poszukiwany może obecnie ukrywać się w Hiszpanii.

"Informację taką przekazali do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji i nawiązali współpracę z oficerem łącznikowym w Madrycie, angażując jednocześnie do tych działań policję hiszpańską"

- informuje Paulina Onyszko.

Po dopełnieniu wszystkich wymaganych procedur ekstradycyjnych, mężczyzna zostanie deportowany do Polski i stanie przed sądem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl