​„Akwarium” w Polsce

  

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na cztery lata więzienia Stanisława Sz. za szpiegostwo na rzecz Rosji, konkretnie – wywiadu wojskowego GRU. Sz. miał się go dopuścić w latach 2012–2014, w apogeum jednego z najgłupszych epizodów polityki zagranicznej III RP, czyli tzw. resetu (ocieplenia) polsko-rosyjskiego zakończonego agresją Rosji na Ukrainę. Sz. zatrzymano jesienią 2014 r. pod zarzutem współpracy z Rosjanami. Wówczas zatrzymano także podpułkownika wojska polskiego Zbigniewa J. (skazany w zeszłym roku). Szczegóły procesu Sz. są utajnione, ale wiadomo, że urodzony w Rosji obywatel Polski Sz. pracował w kancelarii obsługującej Polskie LNG, spółkę budującą gazoport w Świnoujściu. Bardzo interesowała go polska energetyka, wchodził nawet na posiedzenia odpowiednich komisji sejmowych. Miał także szpiegować polskie media, publikował w „Krytyce Politycznej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Nowej Europie Wschodniej”. Reset polsko-rosyjski był kompromitacją, ale w sprawie Sz. i J. polskie państwo zadziałało tak, jak trzeba. Jak na nasze warunki dość krótko czekaliśmy na wyrok skazujący. I tylko nurtuje pytanie, ilu działało, a może wciąż działa w Polsce takich Sz. i J.?
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts