Płace w górę, ale do szczęścia daleko

  

Eurostat podał najnowsze dane dotyczące wzrostu płac. Godzinowy koszt pracy w Polsce w 2016 r. wzrósł o 5,4 proc., co jest ósmym wynikiem w UE. Oznacza to, że w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii średni godzinowy koszt polskiej pracy przebił barierę 9 euro. Na szybki wzrost płac w 2016 r. wpływ miało wprowadzenie programu Rodzina 500+, który wyraźnie wzmocnił pozycję negocjacyjną pracowników mających dzieci.

Zaraz po jego starcie pojawiły się pierwsze informacje o podwyżkach w dużych sieciach handlowych. Z drugiej jednak strony, w zeszłym roku w Rumunii czy na Litwie wzrost płac był ponad dwa razy szybszy, a poziom 9 euro wciąż stawia nas w roli europejskiej taniej siły roboczej. Jeśli chcemy powrotu Polaków z emigracji oraz przeskoczenia do grona krajów wysoko rozwiniętych, równie szybki wzrost wynagrodzeń musi mieć miejsce także w kolejnych latach. Wprowadzona od tego roku godzinowa stawka minimalna bez wątpienia w tym pomoże, ale bez szybszego wzrostu PKB utrzymanie pięcioprocentowego tempa wzrostu płac będzie trudne.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts