​Kończą się przesłuchania ws. wypadku w Oświęcimiu

  

Już sześćdziesięciu świadków przesłuchała krakowska prokuratura w związku z wypadkiem rządowej limuzyny w Oświęcimiu. Zbieranie zeznań świadków ma zakończyć się jeszcze w tym miesiącu – podało Polskie Radio.
 
Prokuratorzy przesłuchali w ostaniem czasie świadków zgłoszonych przez obrońcę podejrzewanego o spowodowanie wypadku oraz przechodniów i kierowców, ustalonych na podstawie monitoringu. Nadal jednak nie zgłosili się domniemani kierowcy pojazdów, którzy mieli zatrzymać przed Fiatem Seicento, gdy ten wykonywał skręt w lewo, w czasie którego doszło do wypadku.

Rozmowy z ustalonymi świadkami dotyczyły między innymi oznakowania kolumny rządowej i tego, czy wysyłała sygnały dźwiękowe. Śledczy czekają na opinię biegłych w sprawie stanu technicznego pojazdu oraz dane odczytane z rejestratorów zamontowanych w limuzynie Beaty Szydło.

Na podstawie tych informacji, zeznań świadków i zapisów monitoringu, biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych będą mogli dokonać rekonstrukcji przebiegu wypadku.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polskieradio.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSW Wielkiej Brytanii zachęca do składania wniosków o status osoby osiedlonej

Zdjęcie ilustracyjne / ANIEL DIAZ; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Celem brytyjskiego rządu jest, by wszyscy obywatele państw UE chcący pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie jak najszybciej złożyli wniosek o status osoby osiedlonej - zapewnił odpowiedzialny za ten proces wiceminister spraw wewnętrznych Brandon Lewis.

Brytyjskie MSW poinformowało, że według stanu na koniec grudnia 2019 r. wniosek o status osoby osiedlonej złożyło ponad 2,8 miliona obywateli państw UE, z czego 2,5 miliona już otrzymało taki status. Największą grupę wśród wnioskujących stanowią Polacy, którzy złożyli ponad pół miliona wniosków. Zarazem oznacza to, że niemal połowa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii - których według statystyk mieszka w tym kraju nieco ponad 900 tys. - jeszcze tego nie zrobiła.

"To bardzo dobrze, że ponad pół miliona osób z Polski złożyło wnioski, ale chciałbym zachęcić wszystkich, nie tylko obywateli Polski, którzy jeszcze tego nie zrobili, by weszli na stronę internetową, aby złożyć taki wniosek. To naprawdę bardzo proste"

- powiedział Lewis.

Status osoby osiedlonej (settled status) ma na celu umożliwienie obywatelom UE i członkom ich rodzin pobytu w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej. Aby go uzyskać, trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać faktyczne zamieszkanie w Wielkiej Brytanii i poinformować o ewentualnych wyrokach skazujących. Obywatele UE mają czas do 30 czerwca 2021 roku na złożenie wniosku.

Lewis wskazał, że uruchomiony w zeszłym roku system aplikowania jest jednym z największych na świecie procesów rejestrowania imigrantów i fakt, że przez dziewięć miesięcy status osoby osiedlonej uzyskało ponad 2,5 miliona osób, dowodzi sukcesu tego przedsięwzięcia.

"Zamysł jest taki, by każdy, kto jest obywatelem UE, mieszka w Wielkiej Brytanii i chce tu pozostać, mógł się zarejestrować i jego status był dzięki temu chroniony"

- mówił. Podkreślił, że celem urzędników nie jest odrzucanie aplikacji, lecz ich pozytywne rozpatrywanie, a cała procedura - od złożenia wniosku do otrzymania decyzji - zwykle nie przekracza pięciu dni.

"Zostało jeszcze 18 miesięcy, ale nie ma powodu, by z tym zwlekać. Im szybciej się to zrobi, tym lepiej, bo daje to pewność co do przyszłości" - przekonywał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts