​PO znowu się zbłaźniła. Tym razem wystarczyło jedno pytanie

  

Platforma Obywatelska desperacko szuka jakiegoś pomysłu na siebie; czegoś, co uzasadni jej funkcjonowanie. W praktyce sprowadza się to do bycia tzw. opozycją totalną, czyli do notorycznego krytykowania rządzących. Owa „totalność” w przypadku PO oznacza mniej lub bardziej – zazwyczaj bardziej – komiczny happening. Aby skompromitować najnowszą akcję Platformy wystarczyło jedno pytanie rzecznika Ministerstwa Środowiska. 

Dziś w Warszawie politycy i samorządowcy Platformy Obywatelskiej zainicjowali ogólnopolską akcję sadzenia drzew. To taka ich odpowiedź na zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. 

Symbolicznie jesteśmy tu po to, żeby pokazać, że nie zgadzamy się na tę hekatombę, niszczenie drzewostanu, które odbywa się od kilku tygodni w Polsce, nie zgadzamy się na „lex Szyszko” 

– grzmiał Grzegorz Schetyna.


Do akcji Platformy odniósł się Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska. 

Nie wolno karać tych, którzy na swojej prywatnej nieruchomości posadzili drzewo. Przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat dbali o nie, a dzisiaj, kiedy chcą je usunąć, często z różnych przyczyn, próbuje się nakazywać uzyskanie zgody urzędnika albo uiszczanie opłaty za wycięcie drzewa z prywatnej działki. To niedorzeczne prawo swe źródła ma jeszcze w PRL 

– tłumaczył rzecznik ministerstwa.

To właśnie ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska z 1980 roku, czyli prawo kształtowane za czasów działalności między innymi ZSL, jako pierwsza wprowadziła zapis mówiący o tym, że drzewo na prywatnej posesji można wyciąć tylko i wyłącznie za zgodą urzędnika. To ustawa z 1980 roku jako pierwsza wprowadziła obowiązek uzyskania zgody na wycięcie drzewa na prywatnym gruncie. Stąd nie dziwią protesty niektórych polityków na przykład z PSL, którzy najwidoczniej marzą, by wrócić do represyjnego wobec obywateli prawa z czasów działalności ZSL. (...) Także politycy PO mówili, że należy wrócić do przepisów, które mają swój początek w 1980 roku. Czy zatem liderzy PO i PSL tęsknią za PRL? 

– zapytał Mucha.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Chiny: Śmiertelne żniwo koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Władze Chin oficjalnie potwierdziły dziś rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad 1000 osób, spośród których 57 jest stanie krytycznym.

Wcześniej władze prowincji Hubei ze stolicą w Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, informowały o kolejnych 15 przypadkach śmiertelnych i 180 nowych zakażeniach.

Do tej pory wszystkie (41) potwierdzone zgony miały miejsce w Chinach, ale wirus wykryto również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, Nepalu, Francji i Stanach Zjednoczonych.

W 13 miastach prowincji Hubei zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne. Ocenia się, że wprowadzone przez władze ograniczenia i blokady komunikacyjne dotknęły bezpośrednio 26 mln ludzi w tym zamieszkiwanym przez 60 mln mieszkańców regionie.

Także w Pekinie większość imprez kulturalnych jest odwołana. Dyrekcja kompleksu Zakazanego Miasta, gdzie znajduje się dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing ogłosiła w piątek, że w sobotę i w niedzielę obiekt będzie zamknięty dla zwiedzających. Zamknięto także odcinki Wielkiego Muru i Disneyland w Szanghaju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts