Chiny chcą, aby Australia stała się częścią “Nowego Jedwabnego Szlaku”. W tym tygodniu z oficjalną wizytą do tego państwa uda się premier Państwa Środka Li Keqiang – podaje Reuters.

Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku, na który składają się trasy lądowa i morska, została przedstawiona przez lidera ChRL Xi Jinpinga jesienią 2013 roku. Początkowo zakładała ona utworzenie sieci połączeń infrastrukturalnych, głównie korytarzy transportowych, pomiędzy ChRL i Europą - najważniejszym chińskim partnerem gospodarczym.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Zheng Zeguang powiedział dzisiaj, że jest "wiele możliwości i przestrzeni dla współpracy" między Chinami a Australią w sprawie “ Jednego pasa, jednej drogi”.

Uważam, że te dyskusje przyniosą pozytywne wyniki

- powiedział Zheng.

W październiku ubiegłego roku rozpoczęto dyskusje nad potencjalnym memorandum dotyczącym współpracy Chin z Australią. Chiny są największym partnerem handlowym Australii, a oba kraje mają już ze sobą umowę o wolnym handlu.

Australia krytykuje Chiny za prowadzenia lotów nad spornymi wyspami na Morzu Południowym i wezwała Chiny do przestrzegania międzynarodowych norm. W zeszłym tygodniu, w Singapurze, australijska minister spraw zagranicznych Julie Bishop sugerowała, że Chiny nigdy nie osiągną swojego pełnego potencjału, dopóki nie przyjmą demokracji-przypomina Reuters.

Premier Li zaraz po wizycie Australii odwiedzi również Nową Zelandię.