​Amerykańsko-niemiecka szorstka przyjaźń

  

Wizyta kanclerz Merkel w USA miała charakter kurtuazyjny. Po wymianie epitetów między Donaldem Trumpem a niemieckimi politykami kanclerz chciała poprawy stosunków. Jednocześnie nie mogła się zbliżyć zanadto do Trumpa, który w Niemczech jest bardzo niepopularny, bo zaszkodziłoby jej to w nadchodzących wyborach. Między Niemcami a USA zarysowują się też coraz wyraźniejsze różnice co do kształtu globalnej gospodarki. Gdy Trump flirtuje z protekcjonizmem, minister finansów RFN Wolfgang Schaüble i pani kanclerz bronią wolnego handlu. Nie jest zatem raczej możliwy powrót do dawnego modelu niemiecko-amerykańskiego partnerstwa w przywództwie. Pewne porozumienie istnieje już tylko w kwestii bezpieczeństwa. Ogólnie USA coraz bardziej orientują się na Daleki Wschód. To znamienne, że w spotkaniu z Merkel nie uczestniczył sekretarz stanu Rex Tillerson, który odwiedzał w tym czasie kraje azjatyckie. Z kolei jego zastępca ds. Europy nie został jeszcze mianowany. USA nadal oczywiście mają interesy w Europie. Być może jednak mniejsze kraje europejskie nie będą już musiały komunikować się z Waszyngtonem głównie przez Berlin.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts