Ukraina: kolejny pomnik zdewastowany

  

Niezidentyfikowani wandale wymazali czerwoną farbą pomnik św. Włodzimierza, księcia kijowskiego znajdujący się w centrum ukraińskiej stolicy – poinformował Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy.

Pomnik św. Włodzimierza z 1853 r. jest jednym z najstarszych w ukraińskiej stolicy.

"Trudno zrozumieć, co dzieje się w głowach tych, którzy toczą wojnę z zabytkami" - powiedziała Yelena Khalimon, która opublikowała zdjęcie zdewastowanej rzeźby na swoim profilu społecznościowym.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto stoi za zbezczeszczeniem pomników we Lwowie?

Włodzimierz Wielki, święty żył w latach 958-1015. Od ok. 980 r. wielki książę kijowski. Chcąc trwale zjednoczyć kraj, w 988 w Chersonezie na Krymie przyjął chrzest, a chrześcijaństwo stało się religią państwową. Poślubił Annę, siostrę cesarza bizantyjskiego Bazylego II Bułgarobójcy. Umocnił pozycję Rusi wśród państw europejskich.

Włodzimierz zmarł 15 VII 1015 r., jego ciało pochowane zostało w Kijowie. Po śmierci księcia nastąpił okres zaciekłych walk o sukcesję toczonych przez jego synów.

Z uwagi na zasługi Włodzimierza na polu szerzenia chrześcijaństwa, został on uznany przez Kościół prawosławny świętym "równym apostołom". Jest czczony jako święty w Rosji i na Ukrainie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak odpowiedzieli na prowokację - ​weterani „Azowa” czyszczą pomnik na cmentarzu w Bykowni


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tass.com
Tagi

Wczytuję komentarze...


Zbyt dużo wiernych na mszy w kościele na Śląsku. Interweniowali policjanci

Kościół w Ostrem / By D T G - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35011849

  

Zbyt duża liczba wiernych uczestniczyła w czwartek wieczorem we mszy św. w kościele parafialnym w miejscowości Ostre. Po anonimowym zgłoszeniu interweniowali policjanci. Z świątyni wyszła część wiernych – poinformowała w piątek żywiecka policja.

Rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek poinformowała, że funkcjonariusze, po otrzymaniu anonimowego zgłoszenia, pojechali na miejsce.

- W kościele odprawiana była msza św. Wewnątrz przebywało 16 osób oraz ksiądz. Zgodnie z nowymi zaleceniami część z nich opuściła świątynię. Pozostało pięć osób, a msza św. została dokończona

 – powiedziała.

Mirosława Piątek powiedziała, że sprawa o wykroczenie trafi do wydziału prewencji komendy powiatowej. Poinformowany zostanie również Sanepid, który może przeprowadzić postępowanie administracyjne. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts