Szantaż Kremla. Rosja grozi, że nie będzie już spokoju w tym rejonie Europy

  

Oslo powinno zrozumieć, że przystąpienie do europejskiej tarczy antyrakietowej NATO nie zostanie pozostawione bez odpowiedzi Rosji – powiedział rosyjski ambasador w Norwegii Teimuraz Ramishvili w wywiadzie dla państwowego kanału telewizji NRK w Norwegii.

„W tym przypadku będziemy musieli podjąć militarne decyzje potrzebne do neutralizacji wpływu ewentualnego utworzenia elementu tarczy antyrakietowej. Oczywiście, wywoła to gwałtowną reakcję w Norwegii, która twierdzi, że Rosja stanowi zagrożenie dla kraju” - dodał ambasador.

„Norwegia musi zrozumieć, że po tym jak stała się przyczółkiem NATO, będzie musiała zmierzyć się z rosyjską potęgą militarną” – powiedział Ramishvili dodając, że taki ruch „będzie nowym czynnikiem, który zostanie uwzględniony w planowaniu strategicznym jako dodatkowy problem w regionie Arktyki”.

W związku z tym nie będzie już spokoju w rejonie Arktyki

- dodał.

Czytaj też: Amerykańscy marines trafią do Norwegii

Ramishvili powiedział, że Moskwa wyraża swoją opinię na ten temat publicznie, ponieważ strona norweska nie chce komunikować się z Rosją w tej sprawie.

Musimy mówić o tym publicznie ze względu na niechęć strony norweskiej, aby omówić swoje problemy z sąsiadami. Z tego powodu, ambasada stara się zwrócić uwagę opinii publicznej i polityków na skalę problemu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wyścigu zbrojeń w regionie arktycznym

– dodał Teimuraz Ramishvili.

W 2015 roku, premier Norwegii Erna Solberg wyraziła gotowość swojego kraju jako członka-założyciela NATO, aby wnieść wkład w tworzenie europejskiej tarczy antyrakietowej. Eksperci z Norwegii i USA do końca 2017 r. mają przedstawić swoje zalecenia w tej kwestii rządowi norweskiemu.

Marynarka wojenna Norwegii ma obecnie w służbie pięć nowoczesnych fregat, wyposażonych w system AEGIS, które mogą zostać zmodernizowane i włączone do europejskiego systemu tarczy antyrakietowej.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tass.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tysiące odbiorców zostały bez prądu

zdjęcie ilustracyjne / Pexels CC0

  

Ok. 10 tys. odbiorców w Wielkopolsce nie ma dostępu do energii elektrycznej w wyniku awarii spowodowanych silnym wiatrem. Nie ma utrudnień w ruchu lądowym i powietrznym, nie odnotowano także osób poszkodowanych w związku z wichurami.

Jak poinformował dziś wieczorem Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, do godz. 20.00 w związku z silnym wiatrem, w regionie straż pożarna odnotowała 13 interwencji. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew, i połamanych gałęzi.

Ze względu na awarie spowodowane silnym wiatrem, bez dostępu do energii elektrycznej jest obecnie ok. 10 tys. odbiorców – prądu nie ma 6 tys. odbiorców Enei w rejonie powiatu leszczyńskiego, oraz ok. 4 tys. w rejonie powiatu kępińskiego obsługiwanego przez Energę.

Stube zaznaczył, że nie ma utrudnień w ruchu lądowym i powietrznym, nie odnotowano także osób poszkodowanych w związku z wichurami.

Przed bardzo silnym wiatrem ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alertem drugiego stopnia objęte są: Podkarpacie, Małopolska, Śląsk, woj. opolskie, Dolny Śląsk i Ziemia Świętokrzyska, a także południowe części województw: lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują północną część czterech ostatnich województw, a także część Mazowsza oraz północne powiaty województw zachodniopomorskiego, Pomorza oraz Podlasia.

Na obszarach objętych alertem drugiego stopnia prędkość wiatru w porywach osiągnie do 110 km/h. Wśród terenów objętych alertem stopnia pierwszego najmocniejszego wiatru należy spodziewać się na Lubelszczyźnie i Mazowszu, gdzie w przypadku burzy jego prędkość może osiągnąć 100 km/h.

RCB zaleca, by mieszkańcy terenów objętych ostrzeżeniami w miarę możliwości zostali w domu oraz zabezpieczyli rzeczy, które porwane wiatrem mogą stanowić zagrożenie. Centrum przypomina przy tym, że ze względu na silny wiatr mogą pojawić się przerwy w dostawie prądu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts