Dobiega końca drugi tydzień polsko–amerykańskiego szkolenia lotniczego w ramach Aviation Detachment 17-2. Przez ostatnie dwa tygodnie załogi wykonywały wspólne loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty ładunków, loty nocne z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych oraz współdziałanie z myśliwcami MIG-29 – informuje oficjalny portal 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. 

Podczas trwającej rotacji udało się także zrealizować pierwsze w tym roku lądowanie na pasie trawiastym powidzkiego lotniska. – Pas trawiasty ma długość 2100 metrów. Wczoraj pierwszy raz w tym sezonie polski C-130 Hercules wykonał na nim operację – tzn. wylądował, a następnie wystartował z powierzchni nieutwardzonej – wyjaśnił st. chor. Jarosław Kozłowski z grupy wsparcia 33. BLTr., cytowany przez oficjalny portal 3. SLTr.

Przed załogami jeszcze półtora tygodnia szkolenia, w czasie którego zaplanowano wykonanie kolejnych wspólnych misji z MIG-29, zrzuty ładunków, desantowanie osób, a także loty w formacjach oraz z wykorzystaniem noktowizji. Dodatkowo tuż przed zakończeniem rotacji – 24 marca – załogi wezmą udział w zawodach, w których rywalizowali będą w precyzyjnych zrzutach ładunków oraz w precyzyjnym lądowaniu. W zawodach mają wystartować 4 samoloty C-130 Hercules, które będą próbowały wylądować jak najbliżej wyznaczonej linii oraz zrzucić ładunek w konkretnie wskazanym polu – czytamy na portalu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu.