Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma się spotkać z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Spotkanie zaplanowano na 2 maja w Moskwie. Informacje na temat szczegółów spotkania przekazał przebywający z wizytą w rosyjskiej stolicy premier Bawarii Horst Seehofer. Wizytę potwierdza również Kreml ujawniając, że rozmowy mają dotyczyć m.in. Ukrainy.

Władimir Putin mówił o spotkaniu z Angelą Merkel już w ubiegłym tygodniu. Współpracownicy prezydenta Rosji informowali w ostatnich dniach, że data jest już uzgodniona ze stroną niemiecką i obie strony ogłoszą ją jednocześnie.

Tymczasem premier Bawarii Horst Seehofer, który przebywa w Rosji z trzydniową wizytą, zamierza w czwartek spotkać się z Putinem, by porozmawiać z nim o unijnych sankcjach, nałożonych na Rosję za jej rolę w konflikcie na wschodniej Ukrainie i aneksję ukraińskiego Krymu, oraz o roli Moskwy w rozwiązywaniu międzynarodowych kryzysów.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że podczas swej ostatniej wizyty w Rosji na początku 2016 roku Seehofer apelował o zniesienie sankcji UE, jednocześnie wzywając władze w Moskwie do zaangażowania się na rzecz procesu pokojowego na Ukrainie.