„Tusk ma powody, by uchylać się od stawiennictwa”. Kiedy komisja ds. Amber Gold go przesłucha?

  

Sądzę, że Donald Tusk ma jakieś powody, by uchylać się od stawienia przed komisją śledczą ds. Amber Gold - powiedział dziś wiceprzewodniczący klubu PiS, członek sejmowej komisji śledczej Marek Suski. Dodał, że na razie nie ma wniosku o przesłuchanie byłego premiera przez komisję śledczą. - Jak będzie podjęta uchwała (ws. przesłuchania), a musi być podjęta większością głosów, to wtedy przystąpimy ewentualnie do zapraszania pana Donalda Tuska przed komisję śledczą - oświadczył.

Poseł był pytany, czy komisja wyznaczy termin przesłuchania, czy też będzie się kontaktować z sekretariatem szefa Rady Europejskiej w celu wspólnego ustalenia terminu.

Komisja nie ma obowiązku ustalenia terminu, może wyznaczyć termin. Jak nie będzie (on) pasować, to wyznaczymy następny (...). Nie przesądzam, jak będziemy działać w tej sprawie. W każdym razie, jak ktoś będzie się uchylał przed stawieniem, to skierujemy wniosek do sądu o ukaranie za odmowę stawiennictwa

- powiedział Marek Suski.

Poseł był pytany, czy zakłada, że Tusk będzie się uchylał od stawiennictwa przed komisją.

Sądzę, że ma jakieś powody, żeby się uchylać

- stwierdził.

Dopytywany, jakie to powody oświadczył, że należałoby o to zapytać Donalda Tuska.

Podejrzewam, że jednak uczestniczył w tej aferze, przynajmniej w charakterze osoby, która ostrzegając syna pozwoliła, żeby w jakimś sensie nastąpiła ucieczka z pieniędzmi (...). A druga rzecz, to jednak Donald Tusk, delikatnie mówiąc, mijał się z prawdą mówiąc, że nic nie wiedział na temat tej afery przed powiadomieniem go w 2012 roku przez ABW. Ponieważ świadkowie zeznali, że jednak wiedział i nawet znał szczegóły tej sprawy

- oświadczył poseł PiS.

Według niego Tuskowi trudno byłoby się wytłumaczyć ze swoich „zaników pamięci” w tej sprawie.

W minionym tygodniu komisja śledcza, która bada sprawę Amber Gold zdecydowała, że od kwietnia rozpoczną się przesłuchania świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold. Z harmonogramu, do którego dotarła PAP wynika, że przesłuchanie syna byłego premiera Michała Tuska wyznaczono na 21 czerwca. Na 23 maja zaplanowano przesłuchanie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka.

Czytaj też: Tusk wezwany przed komisję Amber Gold. Poseł PO próbował to zablokować

W połowie 2011 roku Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych OLT Jet Air, a pod koniec tego roku w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, która upadłość ogłosiła pod koniec lipca 2012 roku; w połowie sierpnia 2012 roku upadłość ogłosiła Amber Gold. Później okazało się, że ze spółką OLT Express współpracował zatrudniony w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn ówczesnego premiera Michał Tusk, który miał się zajmować obsługą prasową linii OLT Express i analizą ruchu lotniczego z Gdańska.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koncern odcina się od chrześcijaństwa na rzecz... „dostosowania oferty do klienta muzułmańskiego”

/ RUSTA, IKEA

  

Niedawno na portalu Niezalezna.pl informowaliśmy o inicjatywie szwedzkiego giganta IKEA. Sklep zaproponował, by święto Bożego Narodzenia zastąpić zwrotem… „Zimowego Festiwalu”. Dziś kolejny szwedzki koncern przypuszcza atak na chrześcijaństwo. Świąteczną ozdobę w postaci kościoła zaoferował bez krzyża.

Szwedzka sieć sklepów Rusta zaoferowała przed świętami Bożego Narodzenia ozdobę świąteczną w postaci podświetlanego kościoła bez krzyża. Powodem ma być dostosowanie oferty do klienta muzułmańskiego.

W mediach społecznościowych krąży odpowiedź wysłana przez przedstawicielkę Rusty do jednego z zaniepokojonych klientów. W e-mailu kobieta podpisana jako Sarah tłumaczy, że "zdecydowaliśmy się usunąć krzyż, aby spełnić oczekiwania większej liczby klientów".

"Chcielibyśmy, ab wszyscy mogli się cieszyć naszymi ozdobami podczas ponurych miesięcy bez względu na wyznawaną religię"

- napisała pracownica Rusty.

Odpowiedź Rusty spowodowała protest klientów w internecie, którzy zapowiedzieli na profilu Rusta Sverige na Facebooku bojkot jej produktów.

Rzeczniczka Rusty Cecilia Gaerdestad potwierdziła dziś, że e-mail z budzącą kontrowersje odpowiedzią jest autentyczny.

"Nigdy aktywnie nie usuwaliśmy krzyża. To był błąd w sformułowaniu i bierzemy za niego odpowiedzialność"

- oświadczyła Gaerdestad, podkreślając, że to "po prostu produkt bez symbolu religijnego". "Zaoferowaliśmy kościół bez krzyża. W taki sam sposób to mógłby być kościół z kogutem na wieży" - stwierdziła.

Sieć sklepów Rusta z wyposażeniem wnętrz liczy ponad 150 obiektów w Szwecji, Norwegii oraz Niemczech.

[polecam:http://niezalezna.pl/296333-zimowa-impreza-zamiast-bozego-narodzenia-czy-ikea-walczy-z-chrzescijanska-tradycja]

Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa ze strony szwedzkiego koncernu. Jak informowaliśmy blisko tydzień temu, „w sklepach IKEI w Skandynawii, ale także w Polsce, pojawiły się już produkty związane z nadchodzącymi świętami. Niestety szwedzki koncern unika nazywania ich "bożonarodzeniowymi", używając zamiast tego określenia "Vinterfest" - "Zimowej Imprezy"”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl