„Tusk ma powody, by uchylać się od stawiennictwa”. Kiedy komisja ds. Amber Gold go przesłucha?

  

Sądzę, że Donald Tusk ma jakieś powody, by uchylać się od stawienia przed komisją śledczą ds. Amber Gold - powiedział dziś wiceprzewodniczący klubu PiS, członek sejmowej komisji śledczej Marek Suski. Dodał, że na razie nie ma wniosku o przesłuchanie byłego premiera przez komisję śledczą. - Jak będzie podjęta uchwała (ws. przesłuchania), a musi być podjęta większością głosów, to wtedy przystąpimy ewentualnie do zapraszania pana Donalda Tuska przed komisję śledczą - oświadczył.

Poseł był pytany, czy komisja wyznaczy termin przesłuchania, czy też będzie się kontaktować z sekretariatem szefa Rady Europejskiej w celu wspólnego ustalenia terminu.

Komisja nie ma obowiązku ustalenia terminu, może wyznaczyć termin. Jak nie będzie (on) pasować, to wyznaczymy następny (...). Nie przesądzam, jak będziemy działać w tej sprawie. W każdym razie, jak ktoś będzie się uchylał przed stawieniem, to skierujemy wniosek do sądu o ukaranie za odmowę stawiennictwa

- powiedział Marek Suski.

Poseł był pytany, czy zakłada, że Tusk będzie się uchylał od stawiennictwa przed komisją.

Sądzę, że ma jakieś powody, żeby się uchylać

- stwierdził.

Dopytywany, jakie to powody oświadczył, że należałoby o to zapytać Donalda Tuska.

Podejrzewam, że jednak uczestniczył w tej aferze, przynajmniej w charakterze osoby, która ostrzegając syna pozwoliła, żeby w jakimś sensie nastąpiła ucieczka z pieniędzmi (...). A druga rzecz, to jednak Donald Tusk, delikatnie mówiąc, mijał się z prawdą mówiąc, że nic nie wiedział na temat tej afery przed powiadomieniem go w 2012 roku przez ABW. Ponieważ świadkowie zeznali, że jednak wiedział i nawet znał szczegóły tej sprawy

- oświadczył poseł PiS.

Według niego Tuskowi trudno byłoby się wytłumaczyć ze swoich „zaników pamięci” w tej sprawie.

W minionym tygodniu komisja śledcza, która bada sprawę Amber Gold zdecydowała, że od kwietnia rozpoczną się przesłuchania świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold. Z harmonogramu, do którego dotarła PAP wynika, że przesłuchanie syna byłego premiera Michała Tuska wyznaczono na 21 czerwca. Na 23 maja zaplanowano przesłuchanie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka.

Czytaj też: Tusk wezwany przed komisję Amber Gold. Poseł PO próbował to zablokować

W połowie 2011 roku Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych OLT Jet Air, a pod koniec tego roku w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, która upadłość ogłosiła pod koniec lipca 2012 roku; w połowie sierpnia 2012 roku upadłość ogłosiła Amber Gold. Później okazało się, że ze spółką OLT Express współpracował zatrudniony w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn ówczesnego premiera Michał Tusk, który miał się zajmować obsługą prasową linii OLT Express i analizą ruchu lotniczego z Gdańska.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wandale wywrócili krzyże w Kuropatach

/ Andrej Kuźniečyk [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Nieznani sprawcy przewrócili czternaście drewnianych krzyży w Kuropatach, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich – podało Radio Swaboda. To kolejny akt wandalizmu na tej mińskiej nekropolii.

Jako pierwszy o zniszczeniu drewnianych krzyży, symbolicznie upamiętniających ofiary represji, poinformował opozycjonista Paweł Siewiaryniec, który uczestniczy w akcji przeciwko mieszczącej się przy Kuropatach restauracji „Pojedziemy, pojemy”.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.

Niedawno na terenie Kuropat wandale zniszczyli tzw. ławkę Clintona (już po raz trzeci). Granitową ławkę przekazał „w darze od narodu amerykańskiego” prezydent Bill Clinton podczas wizyty w 1994 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl