Gen. Mirosław Różański, który w grudniu złożył wniosek o zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, udzielił obszernego wywiadu "Gazecie Wyborczej".  - Musimy budować zdolność, która nie powinna opierać się na zagończykach pilnujących drzew, bo tam pojawi się jakiś ludzik - oto jego opinia o koncepcji Obrony Terytorialnej - której powstanie - przypomnijmy - popiera ponad połowa Polaków.

Gen. Różański, który po głośnym odejściu ze służby stał się nowym obiektem westchnień mainstreamowych mediów, poskarżył się "Gazecie Wyborczej" na koncepcje ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Szczególną uwagę zwraca jego stanowisko wobec Rosji i wojsk Obrony Terytorialnej. O kraju rządzonym przez Putina mówi ironicznie jako o "ośrodku zła według jednej z narracji". Natomiast Obronę Terytorialną przyrównuje do pilnowania drzew:

Jedna z narracji jest taka, że to Rosja, również przez to, co czyni na Ukrainie, jest jednym z tych, nazwijmy to, ośrodków zła - Bałtowie, Skandynawowie się obawiają. I my też powinniśmy. Dlatego musimy budować zdolność, która nie powinna opierać się na zagończykach pilnujących drzew, bo tam pojawi się jakiś ludzik. Oczywiście temu też trzeba przeciwdziałać, ale do tego można wykorzystać i wszystkie formacje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, i naszą Żandarmerię Wojskową. 


Mirosław Różański jest absolwentem  Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Służbę wojskową rozpoczął w Ludowym Wojsku Polskim w 42 pułku zmechanizowanym na stanowisku dowódcy plutonu w Żarach. W 1987 został dowódcą kompanii szkolnej przygotowującej kadry dowódcze Śląskiego Okręgu Wojskowego.  W 1989 ukończył Centrum Doskonalenia Oficerów tzw. „Akademię Polową” na kierunku dowódców batalionów. W latach 1992-1993 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. 

W 2005 r. Różański został awansowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na generała brygady. W 2009 r. dostał awans na generała dywizji od śp. Lecha Kaczyńskiego. 9 czerwca 2015 r. ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski mianował Różańskiego na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a 1 sierpnia 2015 r. - tuż przed odejściem z urzędu prezydenta - awansował na generała broni.

12 grudnia 2016 r. gen. Różański złożył wniosek o zwolnienie z zawodowej służby wojskowej