Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreśla, że dotychczasowy system wyboru sędziów do KRS jest niekonstytucyjny. Jego zdaniem optymalne rozwiązania wreszcie zostały przyjęte przez rząd, a propozycja stowarzyszenia „Iustitia”, zmieniająca zasady wyboru członków KRS jest spóźniona.

Zbigniew Ziobro pytany na antenie TVP Info o poruszenie wśród Krajowej Rady Sądownictwa wywołane przez rządowy projekt nowelizacji ustawy o KRS i o zarzuty niekonstytucyjności projektu, minister sprawiedliwości odparł, że zarzuty te są całkowicie bezpodstawne. Jednocześnie Ziobro ocenił, że to obowiązująca ustawa o KRS „w kilku punktach łamie konstytucję”.

- Są orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego […], że są sytuacje uzasadniające wygaszenie kadencji, jej skrócenie […] My sprawiamy, że ta Krajowa Rada Sądownictwa będzie działała w ramach konstytucji, bo wprowadzamy bezpośrednie wybory sędziów według jasnego klucza.

Za sprzeczne z konstytucją minister Ziobro uznaje indywidualne kadencje członków KRS, „ponieważ kadencja powinna być równa dla wszystkich”. Z kolei odnosząc się do propozycji zmian w sposobie wyboru członków KRS, przedstawionej przez Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” Zbigniew Ziobro powiedział, że cieszy się, że dyskusja pobudziła sędziów do udziału w pracach nad reformą.

- No, ale jest to spóźniona inicjatywa, dlatego że projekty są już gotowe, ale cieszę się, że ona jest, bo ona jest tylko świadectwem tego, że ten stan rzeczy, którego broni m.in. pan rzecznik KRS Waldemar Żurek, jest krytycznie oceniany również przez tych sędziów, którzy chcą go zmienić. Szkoda, że jest to spóźniona inicjatywa – tłumaczył minister sprawiedliwości.

Rządowy projekt zmian w ustawie o KRS przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie po 30 dniach od wejścia noweli w życie kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

Z kolei projekt Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia” przewiduje przyznanie prawa zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa nie tylko sędziom, lecz także m.in. grupom obywateli, RPO oraz samorządom adwokatów i radców prawnych. We wtorek stowarzyszenie przekazało go klubom poselskim.