Węgrzy wybrali prezydenta

Prezydent Węgier Janos Ader został w poniedziałek wybrany przez parlament na drugą pięcioletnią kadencję.

twitter.com/kopparbol
Prezydent Węgier Janos Ader został w poniedziałek wybrany przez parlament na drugą pięcioletnią kadencję. Jego kandydaturę wysunęły partie rządzące: Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa.

W przemówieniu poprzedzającym głosowanie w parlamencie Ader podkreślił, że doświadczenie ostatnich pięciu lat przekonało go, iż centralną kwestią powinna stać się wydajność. Powtórzył też swą obietnicę sprzed pięciu lat, że zawsze będzie reprezentował interesy i wartości Węgier. Za jeden ze swoich priorytetów uznał odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń.

57-letni Ader to współzałożyciel Fideszu, prawnik i były eurodeputowany. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie. Był pracownikiem Węgierskiej Akademii Nauk. W latach 1998-2002 pełnił funkcję przewodniczącego węgierskiego parlamentu. Od roku 2002 do 2003 był wiceprzewodniczącym Fideszu. Mandat eurodeputowanego uzyskał w roku 2009. W maju 2012 roku po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Węgier.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Węgry #prezydent #wybory #Janos Ader

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo