​Polska jest od 18 lat w NATO

12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyj

Twitter.com
12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

Podczas wizyty w Polsce, w marcu 1992 roku, Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner oświadczył, że „drzwi do NATO są otwarte”. Trzeba było jednak czekać do 1994 roku, by na szczycie w Brukseli NATO przedstawiło państwom Europy Środkowej i Wschodniej, propozycje współpracy z Sojuszem przy programie Partnerstwo dla Pokoju. Stwarzało ono możliwość wspólnych ćwiczeń wojskowych, udziału w operacjach pokojowych i humanitarnych oraz konsultacje partnerów z NATO w razie zagrożenia ich bezpieczeństwa.
 

– Dziś potwierdzamy naszym działaniem, że kraje Króla Stefana i kardynała Mindszentego, Karola IV-go i Vaclava Havla, Kopernika i papieża Jana Pawła II należą w pełni i nieodwracalnie do atlantyckiej wspólnoty dla pokoju


– stwierdziła 19 marca 1999 r. amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright. W lipcu ubiegłego roku Polska była gospodarzem największego w historii szczytu NATO. Podczas obrad zapadła decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech grup batalionowych na terenie Polski i państw Bałtyckich. 

7 stycznia do Polski przylecieli pierwsi żołnierze Paktu. Przetransportowano także ciężki sprzęt, który skierowano w rejon Żagania w lubuskiem i Drawska Pomorskiego. W sumie w Polsce i krajach bałtyckich w ramach wzmocnienia przez NATO wschodniej granicy Sojuszu z Rosją mają stacjonować cztery bataliony – około 4 tys. żołnierzy.
 

 Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

 

#MON #pakt #Polska #NATO

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo