Kawa będzie droższa?

Według raportu Centrum im. Adama Smitha już w I kwartale  br. możemy spodziewać się wzrostu cen kawy. Powód? W 2016 r.

tonatto.com
Według raportu Centrum im. Adama Smitha już w I kwartale  br. możemy spodziewać się wzrostu cen kawy. Powód? W 2016 r. susze dotknęły Brazylię i Wietnam z którego importujemy 38 proc. kawy. Pocieszający jest fakt, że w Polsce jest ona tańsza niż w innych krajach Europy. Według danych International Coffee Organization, w Polsce spożywa się ok. 2,3 kg kawy na osobę rocznie. 

Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost cen kawy są zmiany klimatyczne i pogarszające się warunki pogodowe w Brazylii i Wietnamie, czyli krajach, odpowiadających za ok. 50 proc. światowego eksportu kawy - wynika z raportu "Ile zapłacimy za kawę? Dynamika i perspektywy cen kawy".

W 2016 r. susze dotknęły Brazylię, a "tamtejsze uprawy arabiki, która stanowi 70 proc. spożywanej na świecie kawy, wymagają bardzo restrykcyjnych warunków i są niezmiernie podatne na zmiany klimatyczne spowodowane m.in. globalnym ociepleniem". Wietnamu, z którego pochodzi obecnie co szóste ziarno kawy na świecie również dotknęła największa od 90 lat susza. Z tego powodu ceny produkowanej tam kawy robusta są na najwyższym poziomie od 2011 r. Jak podano w raporcie, 38 proc. importowanej do Polski kawy pochodzi właśnie z Wietnamu, w związku z czym lokalne zaburzenia klimatyczne mają silne przełożenie na sytuację na naszym rynku.

Istotny wpływ na rosnące ceny kawy mają też operacje na giełdzie Forex, czyli na rynku, na którym rozmaite organizacje, w tym banki, rządy czy korporacje dokonują operacji wymiany walut przez 24-godziny na dobę. Zważywszy, że za ziarna kawy płaci się w dolarach, a ta waluta znajduje się obecnie na rekordowo wysokim poziomie, wszyscy lokalni producenci kawy muszą uwzględnić jej kurs w cenie sprzedawanych przez siebie wyrobów.

Pocieszający jest fakt, że kawa w Polsce jest tańsza niż w innych krajach Europy. Dotyczy to zarówno produktów na półkach sklepowych, jak i kawy pitej przez Polaków w kawiarniach. Według danych International Coffee Organization, w Polsce spożywa się ok. 2,3 kg kawy na osobę rocznie. To mniej niż w Czechach (4,3 kg), USA (4,5 kg), Francji (5,1 kg), Włoszech (5,6 kg), Niemczech (6,5 kg) czy Szwajcarii (7,6 kg). Prym w piciu kawy dzierżą Skandynawowie. Finowie spożywają 12,2 kg kawy na głowę, Szwedzi 10,1 kg.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#uprawa kawy #kawa

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo