Kanada przedłuża misję wojskową na Ukrainie

  

Władze Kanady przedłużyły o dwa lata wojskową misję szkoleniową Unifier na Ukrainie – poinformował na Twitterze ukraiński ambasador w Ottawie Andrij Szewczenko. W misji uczestniczy około 200 kanadyjskich żołnierzy.

„Jest to sygnał solidarności z Ukrainą: przesłanie świadczące o powstrzymywaniu Rosji i świadectwo przywódczej roli Kanady w rozwiązywaniu globalnych problemów” – oświadczył dyplomata. Szewczenko dodał, że zadaniem misji jest szkolenie małych oddziałów wojskowych i żandarmerii, wsparcie medyczne i logistyka.

Decyzję w sprawie przedłużenia misji na Ukrainie ogłosili w poniedziałek minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland i minister obrony Harjit Sajjan.

Kanadyjscy instruktorzy prowadzą szkolenia na Ukrainie od 2015 roku. Odbywają się one na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju. Kanadyjczycy uczą także ukraińskich żołnierzy m.in. języka angielskiego.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Beskidy: w wyższych partiach gór wciąż zimowo

/ Opioła Jerzy (Poland) / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

  

W wyższych partiach Beskidów panuje zimowa aura. Na Babiej Górze leży 1 m śniegu. Z uwagi na epidemię koronawirusa wstęp do lasów i parków jest zakazany. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podali, że ruch turystyczny niemal zupełnie zamarł.

Jak poinformowali, na szlakach napotkać można pojedyncze osoby. Na szczęście nie doszło do żadnych wypadków, które wymagałyby interwencji goprowców. W obecnej sytuacji epidemicznej byłoby to niezwykle niebezpieczne. Wystąpiłoby bowiem potencjalne ryzyko zakażenia ratowników. Już samo podejrzenie tego może doprowadzić do konieczności kwarantanny całych zespołów goprowców z poszczególnych stacji ratunkowych.

W sobotę rano przy schroniskach na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej temperatura wynosiła -1 st. C., a na Leskowcu i Przysłopie +4 st. C. W rejonie Leskowca śnieg leży w płatach, a na Przysłopie jego pokrywa wynosi ok. 10 cm. Na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach jest go jeszcze 65 cm.

Na szczycie Babiej Góry leży do 1 m śniegu. Tam - w żlebach, kotłach oraz na wybranych bardzo stromych stokach - obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach. Możliwe jest samoistne zejście małych i średnich lawin" – podali ratownicy GOPR w komunikacie.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts