W tym tygodniu na obiektach szkoleniowych 2. Mazowieckiego Pułku Saperów odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy, policjantów, strażaków i pograniczników. Celem szkolenia była wymiana doświadczeń między poszczególnymi rodzajami służb.

Jak informuje oficjalny portal 2. mpsap., na potrzeby szkolenia przyjęto, że w opuszczonym pojeździe zidentyfikowano elementy potencjalnego improwizowanego urządzenia wybuchowego. Saperzy i pirotechnicy Straży Granicznej mieli za zadanie zidentyfikować zagrożenie, przeprowadzić rozpoznanie oraz zneutralizować niebezpieczeństwo. Kolejny etapem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz przeprowadzenie śledztwa powybuchowego, będących domeną strażaków i policjantów.

W kolejnym etapie dowódca szkolenia zdecydował o użyciu robota saperskiego. W sposób bezpieczny dla żołnierzy i osób postronnych robot sterowany przez operatora zbliżył się do pojazdu oraz uzyskał dostęp do jego wnętrza poprzez zbicie szyby. Działanie robota wspierał dron, ukazujący aktualną sytuację z różnych perspektyw. Następnie robot saperski podłożył wybuchowy ładunek wodny. Pojemnik z wodą, wewnątrz którego znajduje się materiał wybuchowy, ma za zadanie zniszczyć elementy urządzenia wybuchowego nie powodując jego detonacji – czytamy na portalu. Zniszczenie elementów sterujących urządzeniem wybuchowym dało saperom możliwość neutralizacji samego materiału wybuchowego, który zlokalizowany był w bagażniku samochodu. 

Prowadzenie szkoleń, w których biorą udział żołnierze i funkcjonariusze różnych rodzajów służb daje możliwość doskonalenia osiągniętych zdolności w zakresie działań antyterrorystycznych oraz wymiany doświadczeń – informuje 2. Mazowiecki Pułk Saperów.