Gospodarcze dwie prędkości?

  

Eurostat podał skorygowane sezonowo dane wzrostu PKB za ostatni kwartał 2016 r. Rok do roku polska gospodarka urosła o 3,1 proc., co daje jej wysoki, 5. wynik w UE. W publikacji Eurostatu zwraca uwagę jeszcze jedno.

Wśród pięciu najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej w 2016 r. cztery są spoza strefy euro. Tymczasem pięć krajów o najsłabszym wzroście to kraje należące do strefy euro. Powinno to zastanowić tych, którzy myślą o budowaniu „Unii dwóch prędkości” i zacieśnianiu integracji w twardym jądrze UE wokół wspólnej waluty. Obecnie to kraje spoza strefy euro ratują wzrost gospodarczy w Unii. Wyrzucanie ich poza nawias i tworzenie ekskluzywnych projektów dla krajów ze wspólną walutą odbije się negatywnie na całej wspólnocie. Dynamizm gospodarczy, którego UE tak bardzo potrzebuje, jest dziś głównie poza strefą euro.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts