Pojedź do Budapesztu z "Gazetą Polską"! ZAPRASZAMY

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Będziemy razem z braćmi Węgrami uczestniczyć w uroczystościach Święta Narodowego. Węgrzy od wielu lat przyjeżdżają do Polski na Narodowe Święto Niepodległości. Teraz kolej na nas, ponieważ w ten sposób pokazujemy Europie, że nasza wielowiekowa przyjaźń pomiędzy naszymi narodami przetrwała, trwa i trwać będzie – zachęcają organizatorzy piątego Wielkiego Wyjazdu na Węgry, który odbędzie się w dniach 14-16 marca. Jeszcze są wolne miejsca, zapraszamy do wspólnego wyjazdu! 

15 marca 1848 r. Sándor Petőfi wraz ze swoimi współpracownikami obszedł Peszt,  odczytując mieszkańcom manifest, w którym domagano się m.in. utworzenia rządu węgierskiego, równości wobec prawa i uwolnienia więźniów politycznych oraz deklamując przed Muzeum Narodowym swój wiersz „Nemzeti dal” (pl. „Pieśń narodowa”). Dziś wydarzenia te uznawane są za symboliczny początek węgierskiej rewolucji, a Węgrzy w ich rocznicę obchodzą Święto Narodowe.

O przyjaźni Polski i Węgier świadczy nie tylko znane powiedzenie „Polak Węgier – dwa bratanki”, ale również wspólnota wartości promowanych na arenie współczesnej polityki europejskiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiążącym się z wielopokoleniowym sojuszem obu państw, a także w odpowiedzi na zaangażowanie Węgrów w polskie Narodowe Święto Niepodległości, Kluby „Gazety Polskiej” co roku organizują Wielki Wyjazd na Węgry . W tym roku, już po raz piąty sympatycy Strefy Wolnego Słowa pojadą do Budapesztu, by wspólnie celebrować węgierskie Święto Narodowe.

Wyjazd zaplanowano na 14 marca o godz. 18  z Warszawy. Istnieje możliwość dołączenia do wycieczki w Kielcach i Krakowie, skąd autokar ruszy bezpośrednio do Budapesztu. Nazajutrz (15.03) o godz. 9 uczestnicy zostaną przewiezieni na uroczystości państwowe z udziałem Viktora Orbána. Na miejscu, przed Muzeum Narodowym wystawione będą telebimy transmitujące przemówienia tłumaczone na język polski. Tego samego dnia o godz. 14 odbędą się uroczystości polsko-węgierskie przy pomniku gen. J. Bema, w których udział wezmą m.in. przedstawiciele „Gazety Polskiej” i Ambasadora RP w Budapeszcie, a o godz. 15:30 uczestnicy pojadą złożyć kwiaty pod Pomnik Katyński. Na czwartek (16.03) organizatorzy zaplanowali zwiedzanie miasta, z uwzględnieniem okazałego gmachu węgierskiego parlamentu. Tego dnia około godz. 15 ruszy autokar powrotny do Polski. Koszt całej wycieczki to 350 zł (wpłata najpóźniej do 10.03).

W imieniu Klubów „GP” zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego wyjazdu. Po szczegółowe informacje odsyłamy na stronę www.wielkiwyjazdnawegry.pl, gdzie znajdą Państwo program wycieczki i kontakt do organizatorów. 

Ostatnie wolne miejsca - ZAPRASZAMY! 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„500 plus” dla niepełnosprawnych jeszcze w tej kadencji Sejmu? „Pracujemy nad tym”

/ FLICKR/ DARIUSZ GĄSZCZYK/CC BY 2.0

  

- Pracujemy nad tym, aby projekt w sprawie "500 plus" dla osób niepełnosprawnych jak najszybciej ujrzał światło dzienne. Chcemy żeby został on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

W czasie niedzielnej konwencji w Krakowie politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

[polecam:https://niezalezna.pl/272057-plus-do-piatki-pis-premier-oglosil-propozycje-dla-niepelnosprawnych]

Wiceminister Michałkiewicz w rozmowie z PAP zapowiedział, że projekt w tej sprawie zostanie uchwalony przez Sejm w ciągu najbliższych miesięcy.

Pracujemy nad tym, żeby ten projekt jak najszybciej ujrzał światło dzienne. Chcemy, aby był on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli w najbliższych miesiącach. Czasu jest naprawdę bardzo mało. Robimy wszystko, żeby jak najszybciej znalazł się w parlamencie

– mówił.

Wiceminister zaznaczył, że świadczenie dostaną osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym "niepełnosprawność nie pozwoliła wypracować w normalnym trybie świadczeń z ubezpieczenia społecznego".

Tak jak mówił pan premier, zależy nam na tym, żeby z tego wsparcia skorzystały te osoby, które nie były w stanie wypracować sobie emerytury, czy renty z tytułu niezdolności do pracy

 - wskazał.

Premier podczas konwencji PiS zapowiedział, że źródłem finansowania dodatku będzie podatek handlowy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl