Kluby „Gazety Polskiej” pamiętały o Żołnierzach Niezłomnych

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Narodowej w Amerykańskiej Częstochowie miały, po raz pierwszy, charakter oficjalny.

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Narodowej w Amerykańskiej Częstochowie miały, po raz pierwszy, charakter oficjalny. 5 marca w Amerykańskiej Częstochowie pojawili się przedstawiciele polskiego rządu i dyplomaci.

Uroczystości otworzył przewodniczący Komitetu, Tadeusz Antoniak Apelem Pamięci odmówionym przy pomniku Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Pomnik ten, przygotowany przez naszych klubowiczów, został uroczyście i osobiście odsłonięty we wrześniu ubiegłego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Po apelu, na cmentarzu przemawiał m.in. wiceminister MON, Bartłomiej Grabski, który oddał hołd żołnierzom i w imieniu ministra Antoniego Macierewicza , podziękował organizatorom oraz Polonii za zaangażowanie w pielęgnowaniu pamięci o polskich żołnierzach.  Konsul RP, Maciej Golubiewski, oraz attaché wojskowy, płk. Sprengel, w swoich wystąpieniach mówili o poświęceniu, patriotyzmie i ofierze, jaką ponieśli Żołnierze Niezłomni. Obaj zaznaczyli, że ich opór był kontynuacją walki wobec nowej okupacji, dotrzymaniem przysięgi wojskowej i zalążkiem walki o niepodległość, która ostatecznie doprowadziła do wolnej Polski.

Reprezentanci rządu Rzeczpospolitej złożyli wieńce pod pomnikiem w imieniu swoich urzędów,  po nich wieńce złożyli również weterani z Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA, Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Kluby Gazety Polskiej. Kolejnym punktem uroczystości była Msza św. z udziałem licznych delegacji i pocztów sztandarowych. Po mszy specjalne wyróżnienie i podziękowania skierowano do reprezentantów Polskiej Federalnej Unii Kredytowej, która wsparła organizatorów uroczystości pomysłodawców pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Tadeusz Antoniak z klubu GP z Filadelfii zaznaczył, że podziękowania należą się „licznie zgromadzonej publiczność i wiele organizacjom, Kadetom Pułaskiego, motocyklistom, Klubom Gazety Polskiej, Rodzinom Radia Maryja, i harcerzom”.  

 Źródło: niezalezna.pl

 

#historia #Kluby Gazety Polskiej #Żołnierze Wyklęci

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo