Premier Beata Szydło w czwartek w Brukseli będzie rozmawiać z szefami rządów Niemiec, Włoch i Szwecji; planowane jest także spotkanie z premierem Chorwacji - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Premier Szydło odbędzie również konsultacje z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej.

"Tematem rozmów będą sprawy poruszane na szczycie w Brukseli i przygotowanie do szczytu rzymskiego" - powiedział Bochenek.

Szefowa rządu udaje się do Brukseli w środę. Unijny szczyt zaplanowany jest na czwartek i piątek. W czwartek szefowie państw i rządów mają decydować o tym, kto będzie kierować pracami Rady Europejskiej.

Jak poinformował Bochenek, o godz. 12 szefowa polskiego rządu odbędzie spotkanie z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem. Następnie o godz. 14.30 premier odbędzie koordynacyjne spotkanie z Grupą Wyszehradzką, które - jak przypomniał Bochenek - odbywa się zwyczajowo przed szczytami unijnymi.

O godz. 15 szefowa polskiego rządu rozmawiać będzie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szefowe rządów Polski i Niemiec umówiły się na kolejne konsultacje przy okazji szczytu podczas zeszłotygodniowej rozmowy telefonicznej.

W czwartek po zakończeniu sesji roboczej ok. 18.30 premier odbędzie również spotkanie z premierem Włoch Paolo Gentilonim. Według Bochenka planowane jest również spotkanie z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.

Pierwszego dnia szczytu szefowie państw i rządów mają decydować o tym, kto obejmie urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. Obecnie stanowisko to sprawuje Donald Tusk, który zadeklarował ubieganie się o ponowny wybór. Obecna kadencja Tuska upływa z końcem maja. Polskie MSZ zgłosiło w sobotę kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na to stanowisko.

Szefowie państw i rządów dyskutować będą też o przyszłości UE w związku z przygotowaniami do jubileuszowego szczytu 25 marca w Rzymie. Wówczas w ramach obchodów 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich ma zostać przyjęta wspólna deklaracja.