Projekt historyczno-edukacyjny „Ucząc się od Sprawiedliwych” dotyczący Polaków, którzy ratowali Żydów w czasach Zagłady, zyskał nowe ramy. W ambasadzie RP w Londynie poinformowano, że powołano do tego celu specjalną fundację. Założona została przez pedagoga i pisarza Anthony’ego Lishaka, który od kilku lat prowadzi zajęcia historyczne dla dzieci z polskich i żydowskich szkół w Wielkiej Brytanii. Co roku bierze w nich udział ponad 400 dzieci.

Fabułę swojej ostatniej książki „Stars”, rozgrywającej się w okupowanej Warszawie, Lishak zaczerpnął z historii Jana i Antoniny Żabińskich, dyrektorów warszawskiego ZOO, którzy w czasie drugiej wojny światowej uratowali wielu Żydów od Zagłady, udzielając im schronienia na terenie ogrodu zoologicznego.W ambasadzie dzieci zaprezentowały efekty swojej pracy przed osobami ocalonymi z Shoah, ale też m.in. przed przedstawicielami brytyjskiego rządu i szerszej społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii.

W trakcie wydarzenia pokazano też przenośną wystawę, która będzie prezentowana w różnych szkołach na terenie Wielkiej Brytanii.
Lishak tłumaczył w rozmowie z PAP, że planuje pozyskanie dodatkowego finansowania, które pozwoli rozszerzyć działalność edukacyjną i zwiększyć zasięg prowadzonych zajęć, a także zapewnić, że "o Holokauście nie tylko będziemy mówić, ale będziemy rzeczywiście w stanie wyciągnąć z niego wnioski".

Bardzo wiele zależy od tego, w jakim kontekście dzieci zostaną zapoznane z historią Holokaustu, jednego z najczarniejszych momentów naszej historii. Zbyt łatwo jest szokować i przerażać, ale bardziej konstruktywne jest nauczenie o bohaterskich czynach i pozytywnych sytuacjach, umieszczając je w kontekście dramatu tamtych lat.

– przekonywał.

Polska ucierpiała w trakcie drugiej wojny światowej bardziej niż jakikolwiek inny kraj i polski rząd wykonał ogromny wysiłek na przestrzeni lat w celu zachowania pamięci o Holokauście. Projekty takie, jak "Ucząc się od Sprawiedliwych", które doceniają heroizm ludzi ratujących życie, ale pokazują je także w bolesnym kontekście ludzkiej brutalności i obojętności, mają naprawdę ogromne znaczenie we współczesnym świecie

– powiedział specjalny pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. Holokaustu Eric Pickles, który podziękował także Polakom za ofiarność podczas II wojny światowej.

Pośród 26,5 tys. osób, które otrzymały tytuł „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, Polacy stanowią największą grupę narodową (ok. 6,7 tys.), mimo iż w okupowanej Polsce za udzielenie pomocy lub schronienia Żydom groziła śmierć.