Piorą mózgi studentom i wyrzucają wykładowców. Ideologiczna czystość na uczelniach

  

Po zwiększeniu represji wobec chińskich chrześcijan i broniących ich prawników oraz nasileniu kontroli w internecie i mediach, Komunistyczna Partia Chin sprawdza tzw. ideologiczną czystość na wielu uczelniach w Państwie Środka.

27 lutego br. chiński rząd ogłosił, że nauczanie myśli politycznej i kierowniczej roli Komunistycznej Partii Chin (KPCh) na uczelniach wyższych powinno się koncentrować na centralnej roli prezydenta i sekretarza generalnego partii – Xi Jinpinga. Dwa dni później Centralna Komisja Dyscypliny Partyjnej, jednostka najwyższego szczebla w strukturze kontroli wewnętrznej KPCh, zapowiedziała, że w ramach tzw. kampanii antykorupcyjnej w najbliższych tygodniach zostanie przeprowadzona kontrola 29 czołowych uczelni w Chinach. Celem inspekcji ma być sprawdzenie, czy uniwersytety słuchają zaleceń KPCh oraz czy nie dopuszczają się korupcji. Eksperci uważają, że powyższe zapowiedzi to kolejny etap we wzmożeniu kontroli ideologicznej w Państwie Środka.

Od momentu dojścia do władzy w 2013 r. prezydent Xi Jinping rozpoczął walkę z tzw. niebezpiecznymi trendami i zachodnimi wpływami, czyli np. z demokracją konstytucyjną, prawami człowieka, społeczeństwem obywatelskim, niezależnością mediów czy chrześcijaństwem. Stąd też aresztowania w Chinach adwokatów zajmujących się prawami człowieka czy broniących chrześcijan oraz zwiększona kontrola nad internetem i mediami. W 2013 r. departament propagandy KPCh ogłosił, że dziennikarze muszą uczęszczać na kursy marksizmu, ponieważ u młodych pracowników mediów partia wykryła „zdecydowany brak odpowiedniej postawy ideologicznej”.

– Działanie chińskich władz to następny krok w szerokim spektrum działań mających zaostrzyć restrykcje wobec przeciwników władzy – stwierdził w wypowiedzi dla amerykańskiej gazety „The Chronicle of Higher Education” Carl Minzner, ekspert ds. chińskiego prawa i systemu rządów oraz wykładowca na Uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku.


W 2015 r. ówczesny chiński minister edukacji Yuan Guiren zapowiedział usuwanie z uczelni książek i materiałów, które rozpowszechniają zachodnie wartości. Wykładowcom nakazano zaś, by unikali stwierdzeń „zniesławiających rządy KPCh” czy „oczerniających socjalizm”. Zdaniem władz na uczelniach niewskazane jest także „rozpowszechnianie religii i przesądów”. Z kolei w grudniu ub.r. podczas jednego ze swoich wystąpień prezydent Xi Jinping apelował do szkół wyższych w Chinach, by „służyły partii”.

Carl Minzner uważa, że studenci, naukowcy i wykładowcy na chińskich uniwersytetach ulegają silnej autocenzurze.

– Ludzie bardziej uważają na to, co mówią i publikują. Instytucje same zdają sobie sprawę, jakiego rodzaju konferencje lub prace naukowe mogą się okazać „niewłaściwe”. Autocenzura zaczyna przenikać uczelnie w znacznie silniejszy sposób niż jeszcze kilka lat temu – mówi amerykański ekspert.


Ponadto chińscy naukowcy są zwalniani z uczelni, jeśli przedstawią nieodpowiednie polityczne stanowisko. Taki los spotkał w styczniu br. prof. Deng Xiangchao. Został on wyrzucony z pracy na Uniwersytecie Jianzhu w Shandong za stwierdzenie, że były chiński przywódca Mao Zedong jest odpowiedzialny za śmierć milionów Chińczyków. Cały czas powraca też sprawa działalności agentów na uczelniach. Władze oferują studentom pieniądze za pisanie donosów na wykładowców, którzy nie stosują się do rządowych dyrektyw dotyczących tzw. ideologicznej czystości.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl