Agenci z łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób: prezesa miejskiego zakładu usług komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki i pracownika MZO w Pruszkowie oraz prezesa i handlowca jednej z wrocławskich firm. Zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym ustawiania przetargów na ponad 2,5 mln zł.

Funkcjonariusze z delegatury CBA w Łodzi wpadli na trop procederu ustawienia przetargów – zmowy przetargowej w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm.

Śledczy ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych ogłoszonych w 2016 roku, a opiewających w sumie na ponad 2,5 mln złotych.

Agenci CBA z Łodzi zatrzymali prezesa i handlowca z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. 

Funkcjonariusze CBA przeszukali siedzibę wrocławskiej firmy i pomieszczenia biurowe w tych miejskich spółkach. Zabezpieczyli dokumenty i dane elektroniczne dotyczące przetargów na specjalistyczne samochody.

Trwają czynności. Zatrzymanym zostały już przedstawione zarzuty. Materiały ze śledztwa trafiły do Prokuratury Regionalnej w Łodzi.