Co z reparacjami wojennymi?

  

W Krakowie doszło do niezwykłego wydarzenia. Otóż Horst von Wächter, syn generała Ottona von Wächtera, funkcjonariusza SS, założyciela getta w Krakowie, przekazał na ręce wojewody małopolskiego Józefa Pilcha dzieła sztuki zagrabione przez swojego ojca.

To zasługa dr Magdaleny Ogórek, która na trop skarbów wpadła, gdy pisała pracę naukową na temat von Wächtera. Podczas rozmowy w Radiowym Klubie „GP” zwróciła uwagę, że to być może ostatni moment na odzyskanie zrabowanych skarbów Rzeczypospolitej. Najbliżsi potomkowie wojennych rabusiów umierają, a ich następcom nawet przez myśl nie przychodzi, żeby oddać to, co do nich nie należy. Niemcy z okupowanej Polski ukradli ok. 516 tys. dzieł sztuki. Wstrząsające jest to, że od czasów wojny kolejne rządy nie domagały się zwrotu skradzionych dzieł sztuki. Przypomnę, że Polska nigdy nie uzyskała od Niemiec reparacji za II wojnę światową, a chodzi o niebagatelną kwotę ok. 845 mld dol. Jak ustalił dr Kostrzewa-Zorbas, w zbiorze oficjalnych dokumentów ONZ-etu nie istnieje traktat, w którym Polska zrzeka się takich reparacji. Nasuwa się pytanie, dlaczego przez lata wmawiano nam, że taki traktat istnieje?
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl